MARTIN. Trojica májov pri dome z Novote, Nolčova a pred krčmou z Oravskej Polhory pribudla v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Na ochranu pred zlými duchmi a chorobami, aj ako i prísľub do manželstva ich tam v nedeľu postavili v rámci podujatia Stavanie májov folkloristi z Poluvsia pri Prievidzi.
"Máje, nazývané aj háje alebo hájiky, boli vysoké listnaté alebo ihličnaté stromy s kmeňom očisteným od kôry, s korunou bez ozdôb alebo ozdobenou stuhami, šatkami alebo aj fľaškou pálenky. Máje stavajú mládenci pred domy dievčat, kostol a verejné budovy v predvečer 1. mája alebo aj pre Turícami," načrtla Zdenka Čerňanská z múzea.
Rimania aj Etruskovia, ale i iné staroveké národy podľa nej dávali pred 1. májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami, v stredovekej Európe sa zase stavali najprv pred kostolom, radnicou a potom ako prejav úcty a žičlivosti až od 15. storočia pred domy dievčat.

"Po zavedení cirkevného sobáša mal máj podľa obyčajového práva istý právny význam, bol prísľubom manželstva. Stavanie májov by sme mohli rozdeliť do
troch okruhov, máj stavali mládenci dievčaťu, o ktoré mali záujem. Máj stavali spoločne mládenci všetkým dievčatám, ktoré dovŕšili vek plnoletosti. Máj stavali všetkým dievčatám, ale ak to malo svojho mládenca, jej máj sa od ostatných odlišoval, výzdobou, mal obielený kmeň, bol to odlišný druh stromu s inou výškou," priblížila.