Je to tak skoro vždy, jednou z mnohých tém vo volebnej kampani, a to naprieč celým Slovenskom, je aj stavanie nájomných bytov. Väčšina ľudí sa zhodne, že ich je málo a bolo by ich treba viac.

Mnohým by pomohli vyriešiť zložitú rodinnú alebo sociálnu situáciu. Sú vhodné pre mladomanželov, ale aj osamelých seniorov. Pomohli by slobodným mamičkám, ale aj ľuďom po rozvode.
Áno, i v našich končinách sa v poslednom období veľa stavia. Pribúdajú rodinné i bytové domy. Mnohí sa k nim však dostanú až po tom, čo si zoberú v banke hypotéku, ktorú splácajú roky. Je to obrovské bremeno a aj riziko. Avšak, keď nemáte inú možnosť, tak ho musíte podstúpiť. A dúfať, že nestratíte prácu, že neochoriete, lebo každý výpadok príjmu môže byť veľmi bolestivý.
Preto je dôležité, aby mali ľudia na výber, aby nestáli len pred jednou možnosťou. A v tom výbere by mala byť aj alternatíva s nájomnými bytmi. Zatiaľ to tak ale veľmi nie je, lebo približne len štyri percentá bytov majú štatút nájomných. A túto možnosť by mali ponúkať aj obce a mestá. Mnohé zápasia s odlivom obyvateľov. Možno by stavanie nájomných bytov mohlo tento trend aspoň zabrzdiť, ak už nie zvrátiť.

V nedávnom prieskume medzi predstaviteľmi samosprávy sa takmer 47 percent starostov a primátorov postavilo za to, aby sa nájomné bývanie podporovalo. Na otázku, či je v ich obci alebo v meste o nájomné bývanie záujem, odpovedalo skoro 40 percent kladne, pričom si na prideľovanie bytov vedú poradovníky. To je aj signál pre vládu, aby v tejto problematike viac konala.