Malo by byť hodnotenie slovenských škôl , ktoré spracovalo INEKO, vhodným ukazovateľom, podľa ktorého by sa rodičia mali rozhodovať, kam dajú svoje dieťa na základnú alebo strednú školu?

- Je dôležité si ujasniť, čo vlastne rodič hľadá. Iné je, ak sa rozhoduje o strednej škole alebo o gymnáziu, tu môže portál Ineko pomôcť v základnej orientácii a porovnaní jednotlivých škôl. Pri rozhodovaní o základnej škole treba brať do úvahy nielen blízkosť školy k bydlisku a jej vybavenie, ale tiež i ťažšie merateľné faktory, ako je klíma školy, komunikácia s rodičmi či spokojnosť žiakov.
Je správne porovnávať výsledky v Testovaní 9 u žiakov osemročných gymnázií a základných škôl? Hovorí sa, že gymnáziá zoberú základným školám tých najlepších študentov, čo sa môže odraziť vo výsledku.

- Nie, nie je vhodné porovnávať výsledky žiakov výberovej školy, čo osemročné gymnázium je a bežnej základnej školy.
Na čom by mali popracovať školy, ktoré v rebríčku INEKO neobstáli úplne najlepšie?
- Sme malá krajina, ale rozdiely medzi jednotlivými oblasťami sú veľké. Problémy, ktoré rieši škola v Bratislave sú často diametrálne odlišné ako tie, s ktorými sa borí škola, napríklad, s vysokým podielom žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ak by sme to vyjadrili zrozumiteľnejšie, tak v Petržalke sú radi, ak majú ako tak zvládnuté personálne zabezpečenie škôl a na východe Slovenska sú školy, kde je dlhodobo veľký podiel žiakov, ktorí neukončia školskú dochádzku, často končia v piatom-šiestom ročníku. Žiadna všeobecná rada zrejme neexistuje. Najdôležitejšou osobnosťou je však vždy riaditeľ školy, ktorý podstatnou mierou určuje klímu a celkové smerovanie školy. S výsledkami meraní kvality škôl sa dá narábať rôznymi spôsobmi. Inšpirujúcim môže byť napríklad často spomínaný fínsky model, ktorý slabšie školy nepotápa, ale pomáha im zlepšiť sa.
Aká je situácia v školstve teraz? Zmenilo sa niečo od posledných protestov?
- Protesty učiteľov priniesli tému školstva do spoločnosti ako naliehavý a neodkladný problém. Učili sme sa, že za dobrú vec sa treba aktívne postaviť. Od protestov prešli tri ťažké roky vlády tejto nešťastnej koalície. Štát sa nám otriasal v samotných základoch. Zvyknem hovoriť, že školstvo sú neumyté alebo rozbité okná na dome. Ak sa nám podarí zrekonštruovať štát, upevniť základy, opraviť múry a zatekajúcu strechu, tak tie okná isto neostanú rozbité alebo neumyté.