MARTIN. Zdá sa, že v posledných dňoch a týždňoch pribúdajú na martinskom obchvate nehody. Jedna z nich, z konca apríla, si vyžiadala aj najvyššiu obeť – stratu ľudského života, keď chodec pravdepodobne vkročil na priechod pre chodcov na červenú a zrazilo ho auto.
O pár dni nato, už začiatkom mája, došlo na križovatke neďaleko obchodného centra Tulip k zrážke troch vozidiel a polícia pre jej objasnenie hľadá svedkov nehody.
Minulú stredu, keď nefungovali semafory, sa na križovatke neďaleko spojenej školy zrazili ďalšie vozidlá. Tak ako pri Tulipe, došlo aj tu k ľahšiemu zraneniu jedného z účastníkov nehody. Na obchvate však vznikajú aj škodové udalosti, ktoré si zväčša šoféri vyriešia medzi sebou.

„Z hľadiska dlhodobého sledovania zatiaľ nedošlo na obchvate k enormnejšiemu nárastu nehôd, hoci faktom je, že posledné tri sa stali relatívne v krátkom čase. Za nehodový úsek sa však považuje ten, na ktorom sa v zimnom alebo teraz v jarnom období stane minimálne päť nehôd,“ vysvetľoval Martin Polka, dopravný inžinier Okresného dopravného inšpektorátu v Martine.
Zlyhávajú ľudia
Najväčším problémom na obchvate je to, že niektorí vodiči, predovšetkým nákladných vozidiel, nerešpektujú semafory a križovatkami prechádzajú na červenú. Podľa poznatkov polície motoristi tiež nedodržujú predpísané vzdialenosti a pri zmene svetelnej signalizácie nedokážu potom auto ubrzdiť.
Svoje postrehy z obchvatu nám na redakčný facebook napísali i naši čitatelia.
„Je to len laický pohľad, no na všetkých piatich svetelných križovatkách by pomohlo predĺženie intervalu oranžovej farby a blikajúca zelená,“ podotkol Ján Červeň.
Časť semaforov na obchvate má odpočítavaciu funkciu.
„Lepšie je na končiacu zelenú upozorniť blikaním. Odrátavanie času treba čítať, blikanie stačí vnímať,“ myslí si Martina Brém Knorová.
Marek Kepič zas zdôraznil, že najväčším problémom sú ľudia.
„Arogantná jazda, nedodržiavanie rýchlosti či vzdialenosti, obmedzovanie,“ takto popísal javy na frekventovanej ceste vedúcej poza mesto.
Miroslava Thomková si zas myslí, že na obchvate by mali byť inštalované kamery.
„Veľa vodičov prechádza na červenú a keď dôjde k nehode, chýbajú svedkovia.“
Nové návestidlá?
Martin Polka povedal, že polícia spolu s mestom a Slovenskou správou ciest hľadajú riešenia na zvýšenia bezpečnosti premávky.
„Chceme vymeniť návestidlá, ktoré by mali funkciu blikajúcej zelenej a inštalovať kamerový systém, ktorý by pomohol objektívne objasňovať nehodové udalosti. Na križovatke pri Tulipe chceme mať semafory v každom jednom pruhu, tak ako je to pri križovatke neďaleko Spojenej školy. Čo sa týka nastavenia súčasných semaforov, problém v nich nie je, skôr v nerešpektovaní pravidiel cestnej premávky.“
Keďže polícia martinský obchvat pravidelne monitoruje, o posilnení kontrol zatiaľ neuvažuje.
„Na obchvate máme hliadky i mobilný radar, ktorý sa pohybuje v úseku od Koštian až po Záturčie. Kolegovia sa však nezameriavajú len na rýchlosť, ale sledujú aj červenú,“ povedal Martin Polka.