V nedeľu už 23-krát vybehnú bežci na Zniev. Tradičné podujatie si počas svoje existencie získalo veľmi slušnú popularitu. V hlavných pretekoch sa počet atlétov stabilizoval na čísle dvesto a približne rovnaký počet účastníkov majú i súťaže detí.
„Máme pripravený aj sprievodný program, takže v čase behu sa v Kláštore zíde okolo 700 ľudí,“ ponúka zaujímavé číslo Peter Paulíny, riaditeľ pretekov.
Na organizácii behu nechcú zarábať
V organizačnom výbore akcie, ktorú zakladala partia ľudí okolo Maroša Ferenčíka, je trinásť rokov. Ako povedal, rozpočet takejto akcie sa v súčasnosti pohybuje v tisícoch eur a z jej zabezpečením pomáha okolo tridsať až štyridsať ľudí. Z nich desať sa na prípravách podieľa intenzívne. Veľkú podporu je cítiť aj zo strany obce a jej zástupcov.

„Vždy chcem vyznávačom športu pripraviť také podmienky, aby si beh užili a odniesli si domov aj nejaký darček na pamiatku v podobe medaily či čelenky. Určite na tom nechceme zarábať,“ načrtol filozofiu Peter Paulíny.

V posledných rokoch sa organizátorom akcie podarilo získať aj štatút majstrovstiev Slovenska v behu do vrchu. Riaditeľ pretekov si spomína, ako sa oň boli uchádzať spolu so šéfom martinského klubu Pavlom Zemkom na atletickom zväze.
„Boli tam tuším ďalší dvaja či traja záujemcovia, ale na základe najlepšie zvládnutej prezentácie si vybrali nás.“
Teraz tak ide o preteky zaradené do kalendára atletického zväzu, s čím súvisia i zvýšené náklady, napríklad, na zabezpečenie oficiálnych rozhodcov či ostatné pravidlami stanovené veci.„Spomínané náklady pokryje dotácia od zväzu,“ doplnil.
Pretekať chcel aj srnec
S Behom na Zniev je spojených aj niekoľko veľmi zaujímavých situácií. Jedna z nich sa odohrala asi pred tromi rokmi, keď na trať vbehol statný srnec.
„Namieril si to rovno do balíka medzi pretekárov. Všetko, našťastie, dopadlo dobre. Nemal však štartovné číslo, a tak sme jeho čas nemohli zaradiť do oficiálnych výsledkov,“ zavtipkoval si organizátor.
Akcia sa podľa jeho ďalších slov začína pripravovať už v novembri, pričom dva mesiace pred štartom sa tempo rapídne zvýši.
„Posledný týždeň už býva poriadne hektický. To ma už nevidia ani v robote.“
Spätná väzba od ľudí je ale výborná a dokáže všetkých, ktorí sa okolo behu točia, nabiť potrebnou energiou. Už teraz sa atletický nadšenec teší, ako spomedzi účastníkov behu vytiahnu majiteľa štartového čísla a ten si domov odnesie nový bicykel.
„Tá úprimná radosť výhercu je neopísateľná,“ hovorí.
Na záver nám ešte prezradil stratégiu, s ktorou sa treba vydať na trať. Meria 5 650 metrov a má prevýšenie 475 metrov. Pričom prvých 1,5 kilometra sa beží viacmenej po rovine a potom už nasleduje približne štvorkilometrové stúpanie.
„Ak chcete vyhrať, musíte zabrať i na rovine, pretože ak vám v tomto úseku ostatní veľmi odbehnú, už sa na nich v kopci zrejme nedotiahnete. Ak si prídete preteky užiť, treba v úvode sily rozumne pošetriť a potom z toho ťažiť v stúpaní,“ povedal Peter Paulíny.