MARTIN. Komunálne, prezidentské a európske voľby už máme za sebou. No tá najväčšia politická bitka nás ešte len čaká.
Už o pár mesiacov, pravdepodobne v marci 2020, Slovensko rozhodne o novom zložení Národnej rady Slovenskej republiky. Následne vznikne aj nová vláda.
Zásadnou otázkou bude, kto ju zostaví a z akých strán či hnutí bude zložená.
V súčasnosti, počas parlamentných i vládnych prázdnin, je na politickej scéne relatívny pokoj. No len čo sa skončia dovolenky, môžeme sa tešiť na poriadne horúcu jeseň.
Politická scéna je už pár mesiacov v pohybe. Ešte donedávna silné politické strany, koaličné i opozičné, strácajú medzi ľuďmi podporu, vietor do plachiet dostáva najmä mimoparlamentná koalícia Progresívne Slovensko/ Spolu – občianska demokracia, ktorá v máji, hoci pri slabej volebnej účasti, vyhrala Európske voľby.
A ďalšie nové strany ešte vznikajú, má ich byť až okolo dvadsať.
Najznámejší verejnosti je zrejme dlho ohlasovaný projekt exprezidenta Andreja Kisku, veľa sa v médiách špekuluje o možnej strane exministra zdravotníctva a na krátko i vnútra Tomáša Druckera.
Očakáva sa, že do volebnej súťaže sa zapojí i neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin, ktorý má potenciál naviazať silnú voličskú podporu.
Toto všetko a mnohé iné faktory – chyby vládnej koalície, rôzne podozrenia z korupcie (skutočné i bublinové) , vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, únava z okukaných“ politických lídrov, napokon i avizované spomaľovanie ekonomiky, môže výrazne prepísať politickú mapu našej krajiny.
Rušno však bude aj vo vnútri politických strán, už len zostavenie kandidátky pre voľby prináša napätie. Na všetkých záujemcov sa nedostane a práve tí neuspokojení by mohli aj na svoje materské subjekty zniesť oheň a síru. Vždy to tak bolo.
Politické dianie budú ovplyvňovať alebo minimálne sa k nemu vyjadrovať i politici z Turca.
Fico alebo Pellegrini
V súčasnosti najsilnejší Smer sa pohybuje na hranici 20 percent a v niektorých prieskumoch už aj pod ňou.
V strane sa po voľbách do Európskeho parlamentu prejavila nespokojnosť, no len čo Robert Fico obehol kraje, i Žilinský, tak sa minimálne utíšila.
Sociálnych demokratov však čaká rozhodovanie o lídrovi kandidátky. Bude ním bývalý trojnásobný premiér alebo súčasný predseda vlády Peter Pellegrini? Nie je vylúčené, že sa vytvorí aj spoločný tandem. Rozhodne päťnásťčlenné predsedníctvo strany.
„Momentálne táto otázka nie je na programe dňa. Aktuálna bude po skončení dovolenkového obdobia, zrejme najskôr na jeseň. Avšak debatovať sa nebude len o personálnych otázkach, ale najmä aj o volebnom programe. A podobne to bude i v iných stranách,“ myslí si Ján Kvorka, poslanec NR SR a predseda Okresnej rady Smeru – SD v Martine. Zároveň odmietol úvahy, že by bolo kvôli tejto téme v strane napätie.
Progresívne Slovensko pôjde do volieb v koalícii so stranou Spolu. Definitívne to oznámili lídri pred týždňom v piatok. Či sa k nej pridá niekto ďalší, nateraz ešte nie je známe. Bude to Kiskova strana Za ľudí?
„Takáto možnosť tu stále je, bude sa o nej ešte rokovať. Určite sa na nejakej forme spolupráce dohodneme, nemusí byť koaličná. Aj s KDH sme nedávno prijali dohodu o spolupráci a konštruktívnom dialógu,“ povedal Milan Ftorek, šéf martinskej bunky Progresívneho Slovenska, ktorý je zároveň i členom predsedníctva.