Ako vnímate, že práve váš ateliér získal svetovo významné ocenenie a to ako vôbec prví Slováci a Česi? Aké vaše projekty oslovili porotou?
Do súťaže sme zaslali krátke portfólio s výberom piatich projektov a každý reprezentoval iný druh budov z našej tvorby. Išlo o vinárstvo Lahofer pri Znojme, administratívny objekt sídla Lesov Českej republiky, dočasný pavilón na Moravskom námestí, galériu nábytku My dva a bytový dom Mlynská v Brne. Víťazstvo nás potešilo, ale berieme ho s pokorou. Považujeme ho za malý krok k splneniu sna, že raz môžeme byť my, respektíve československá architektúra, úspešní aj medzinárodne.
A aké ďalšie ocenenia sa Vám doposiaľ podarilo získať?
Napríklad sme dostali cenu Grand Prix za architektúru 2017 v Českej Republike za galériu spoločnosti MY dva alebo bronzovú medailu za architektúru na svetovej výstave EXPO 2015 v Miláne za český pavilón.
Je ťažké uspieť vo svetovej konkurencii. V čom je Váš ateliér výnimočný a iný?
Konkurencia je obrovská a s tou českou alebo slovenskou sa nedá porovnať. Vo svete sa človek stretáva s konkurenciou, ktorá študovala najlepšie školy alebo má za sebou skúsenosti a referencie. Toto náš človek doma nemôže ani len získať, lebo také veci sa u nás ani nestávajú. Ale každé prostredie ma iné pozitíva a negatíva a my sa snažíme vyťažiť z našej situácie maximum. Myslím si, že porotu zaujala pestrosť projektov, že sa nešpecializujeme len na jeden typ budov a že každý projekt je iný, špecifický a ušitý na mieru pre dané miesto a účel. Riešenia neopakujeme, nekopírujeme. Každý projekt si zaslúži samostatnú pozornosť a unikátne riešenie.
Nie každému sa ale hneď po škole podarí založiť si vlastný ateliér ako vo vašom prípade. Sú na to v zahraničí lepšie alebo horšie podmienky?
Našou silou, respektíve silou nášho regiónu je, že mladý človek je hneď po škole schopný založiť si ateliér a pracovať na svojich vlastných projektoch, čo