DUBOVÉ. Minulý pondelok ráno nič nenasvedčovalo tomu, že by sa podvečer mali s obcou poriadne zahrať prírodné živly.
„S manželkou sme sa chystali, že večer posedíme s deťmi a spoločne oslávime tridsiate výročie svadby. Bolo príjemne teplo, ale poobede sa už začali tvoriť mraky,“ spomína na minulý pondelok Milan Lettrich, starosta Dubového.

Nepríjemnosti už naznačovali správy od meteorológov, ktorí v ten deň pre okres Turčianske Teplice vydali výstrahu druhého stupňa pred búrkami.
Keď sa už nad obcou zhromaždila poriadna čierňava, starostovi to nedalo a vybral sa skontrolovať, či je v dedine všetko v poriadku. Keď došiel na horný koniec, nechcel veriť vlastným očiam.
„U nás pri dome to nevyzeralo až tak zle a obul som si tenisky. Ale keď som vyšiel hore ku kostolu, po ceste sa valila voda, ktorej už bolo vyše členkov,“ pokračuje richtár.
Miestny potok, ktorý sa volá Besná voda, sa vybrežil a začal sa valiť dolu kopcom. Starosta sa rýchlo presunul na obecný úrad, aby prostredníctvom rozhlasu varoval ľudí pred blížiacim sa živlom.
„Nešla elektrina, takže nefungovalo nič. Dokonca i sieť mobilných operátorov mala výpadok. Priznám sa, že v tej chvíli mi nebolo všetko jedno,“ pokračuje.
Nestratil však duchaprítomnosť, zalarmoval dobrovoľných hasičov, ku ktorým sa pridali aj ľudia z dediny a každý pomáhal, ako vedel.
„Chodili sme od domu k domu a varovali ľudí, na traktore sme sa na najviac ohrozené miesta snažili navážať vrecia s pieskom.“
Kritická situácia
Všetko sa ale zbehlo veľmi rýchlo, voda mala istý čas navrch a zaplavila viacero pivníc, pričom asi v pätnástich domoch bola situácia veľmi kritická. Tam hasiči ihneď použili čerpadlá, ktoré potom boli nepretržite v permanencii do desiatej večer.
„Po tejto skúsenosti uvažujeme, že vrecia s pieskom necháme u ľudí, aby ich v podobných situáciách mali poruke,“ zamýšľa sa starosta.
Ako ďalej doplnil, bolo šťastie v nešťastí, že rieka Turiec, ktorá tiež preteká katastrom obce, mala tentoraz nízku hladinu a voda z miestneho potoka mala kam stiecť. Ak by prívalový dážď zasiahol Turček či Sklené a naplnil koryto rieky, situácia v Dubovom by bola ešte oveľa dramatickejšia.
Výbornú prácu odviedli počas vyčíňania živlov členovia domáceho dobrovoľného hasičského zboru na čele s Ľubošom Kučerom.
„Klobúk dole pred ich robotou,“ nešetril slovami chvály šéf obce.
Postupne sa v dedine podarilo obnoviť aj dodávky elektriny a prvé svetlá sa rozsvietili akurát v čase, keď sa začalo stmievať, čiže tesne pred deviatou večer.
Na výročie nezabudne
Starosta ešte priebežne monitoroval situáciu aj po zotmení, pričom kritické miesta chodil kontrolovať spolu s manželkou.
„Uzavrela to celé slovami, že tridsiate výročie našej svadby si bude do smrti pamätať,“ už v dobrej nálade uzavrel svoje rozprávanie Milan Lettrich.
Dom Jozefa Kútnika vysoká voda, našťastie, obišla, a tak spolu so zaťom išli pomáhať susedom. V niektorých pivniciach bolo takmer jeden a pol metra vody a tá ničila chladničky, práčky aj potraviny.
„Bolo pekné vidieť, ako si ľudia pomáhajú. Však zajtra možno budeme potrebovať pomoc my, ktorí sme tentoraz mali viac šťastia,“ trafil klinec po hlavičke Jozef Kútnik.
Ako povedal Miroslav Kovalčík, prednosta Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach, na hornom Turci po prívalovom daždi spojenom i so silným vetrom tentoraz utrpeli najväčšie škody v Dubovom. Stromy ešte lámalo v Mošovciach a Malom Čepčíne a na hlavnom ťahu pri Turčeku.
„Tu sa museli postarať o sprejazdnenie ciest profesionálni hasiči, ktorí tak boli naplno vyťažení. Preto musím vyzdvihnúť dobrovoľných hasičov, starostu a ľudí v Dubovom, ktorí ťažkú situáciu výborne zvládli,“ zdôraznil prednosta a doplnil, že v takýchto prípadoch je najdôležitejšie, aby bolo uchránené predovšetkým zdravie a životy ľudí. A to sa podarilo.