MARTIN. Univerzitná nemocnica v Martine je v súčasnosti jediným medicínskym pracoviskom na Slovensku, ktoré poskytuje liečbu ženám s vrastenou placentou do maternice. Vďaka tomu môžu v budúcnosti opäť otehotnieť.
Aby nedošlo k masívnemu krvácaniu
Tridsaťročná Lenka je druhou pacientkou v Martine, ktorá vďaka tejto unikátnej liečbe porodila zdravé dievčatko Karolínku a neprišla o maternicu.

V jej prípade šlo o patologické spojenie medzi placentou a maternicou, tzv. placenta increta. Takéto stavy sa počas pôrodu často končili odstránením maternice, keďže dochádzalo k masívnemu krvácaniu a život pacientky bol v ohrození.
Vďaka unikátnej metóde a spolupráci dvoch kliník Univerzitnej nemocnice Martin sa podarilo pacientke maternicu zachrániť. V podmienkach slovenského zdravotníctva ide o veľmi špecifický zákrok, ktorý sa u nás bežne nevykonáva. Lekári Gynekologicko-pôrodníckej kliniky martinskej nemocnice mali pacientku pod dohľadom od 27. týždňa tehotenstva, kedy jej diagnostikovali vrastenie placenty do maternice.
„V 32. týždni sme pacientku prijali na kliniku a snažili sme sa udržať tehotnosť až do štádia, kedy bude mať dieťatko najlepšie podmienky na postnatálny vývin. Podarilo sa nám to do 36. týždňa. Následne sme naplánovali cisársky rez, predtým sme sa však s pomocou kolegov z rádiologickej kliniky pripravili na výkon, ktorý mal zachrániť maternicu počas operácie,“ priblížil priebeh liečebného postupu Pavol Žúbor,prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky.
Špeciálne operačné techniky
Úlohou rádiológov bolo pomocou špeciálnej techniky krátkodobo upchať