MARTIN, TURČIANSKE TEPLICE. Letné prázdniny sú preč, v pondelok sa začala škola. Žiaci v školských laviciach strávia presne 190 dní. Najväčšou zmenou začínajúceho sa nového školského roka vo vzdelávaní je to, že angličtina už nie je od tretieho ročníka automaticky povinná, žiaci si ako povinný cudzí jazyk môžu vybrať aj iný – napríklad nemecký či francúzsky. Predpokladá sa však, že angličtina bude pri výbere dominovať. Ak by sa ju niekde žiaci neučili už na prvom stupni, na druhom ich už neminie. Pre školy je však táto zmena dobrovoľná, nemusia ju teda uplatniť, viaceré tak zrejme zostanú pri doterajšej praxi.
Novinkou budú aj tzv. obedy zadarmo, na ktoré budú mať nárok všetci žiaci základných škôl, ktorí sa zúčastnia na vyučovaní. Nie všade ale zadarmo obedy aj budú, napríklad, rodičia žiakov martinských mestských škôl budú musieť na stravu, hoci malou sumou, prispievať.

Mnohé samosprávy, aj tie naše v Turci, investovali do rekonštrukcií školských jedální, vrátane vybavenia kuchýň. Spomeňme, trebárs, Košťany nad Turcom či Lipovec. V školách by malo byť aj viac kuchárov či pomocných síl.
Zvýšené náklady rodičov pri nástupe prvákov do školy majú pomôcť zmierňovať aj jednorazovo zvýšené detské prídavky, ide o sumu 100 eur. Mnoho ekonomických analytikov to vníma ako nesystémový a populistický krok súčasnej koalície.
Dôležité testovanie
Z hľadiska školských termínov je pre piatakov dôležitý 20. november, kedy ich čaká celonárodné testovanie z matematiky, slovenského jazyka a literatúry.
Rovnako celonárodné testovanie čaká 1. apríla aj žiakov deviateho ročníka.
„Je škoda, že monitor je zameraný len na dva predmety, mal by mať širší záber,“ myslí si Emma Siekelová, od pondelka deviatačka zo Základnej školy na Školskej ulici v Turčianskych Tepliciach.