MARTIN. Zlepšenie stavu objektov kultúrneho dedičstva v oblasti Javorníkov a Beskýd v Česku a na Slovensku bolo hlavnou témou dvojročného cezhraničného projektu, ktorý v stredu a vo štvrtok (5. 9.) vyhodnocujú na záverečnej konferencii v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine.
Podľa riaditeľa SNM v Martine Radovana Sýkoru sa sériou viacerých workshopov snažili zachovávať aj nehmotné kultúrne dedičstvo.
"Viaceré workshopy sa zaoberali zabudnutými remeslami, napríklad tesárstvom a šindliarstvom. Takisto spracovaním a využitím slamy ako strešnej krytiny. Je dôležité zachovávať nehmotné kultúrne dedičstvo, pretože viacerí dobrí remeselníci sa vytrácajú. Treba zachovať tieto remeslá aj pre budúce generácie. Nielen vo forme odborných príspevkov, článkov, ale aj nositeľov týchto remesiel," povedal Sýkora.
Doplnil, že súčasťou konferencie bol odborný seminár, zameraný na starostlivosť o historické drevené konštrukcie, súčasné spôsoby diagnostiky a sanácie drevených objektov.
"Záujemcovia si mohli vypočuť a pozrieť na viacerých ukážkach, akým spôsobom sa starať o tieto objekty a akým spôsobom zistiť potrebné riešenie pre zlepšenie ich stavu. Pred niekoľkými rokmi boli postupy úplne iné, ako sú v súčasnosti. V minulosti to bolo viac-menej mechanické čistenie a v prípade striech sa postupne vymieňali jednotlivé šindle," uviedol riaditeľ SNM v Martine.
Hlavný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Ľubor Suchý pripomenul, že ľudia kedysi nepotrebovali impregnovať drevené stavby.
"Ak impregnovali, tak prvky v dotyku so zemou. Sú nálezy, že sa používala aj krv. Hovorí sa o býčej krvi, volskej krvi, ktorá sa používala na impregnáciu trámov, namáhaných prirodzenou vlhkosťou zo zeme. V starých stavbách, vykurovaných otvorenými ohniskami vznikala impregnácia dreva tým, že dym, ktorý prúdil do podkrovia, v podstate zakonzervoval konštrukciu," vysvetlil Suchý.
Podotkol, že drevené kostolíky v Prešovskom kraji zapísané v UNESCO majú pravidelnú údržbu.
"Tam je pravidelný prísun peňazí aj opravy. Ale zanikajú drevenice alebo drevostavby v dedinách a v mestách, ktoré nie sú pamiatkami. Na to nemáme dosah a jednoducho to dožíva. Ľudia ich opúšťajú, predávajú na pozemok a tieto stavby sa likvidujú. Pokiaľ drevenice nebudú slúžiť chalupárom a niekoho neosvieti, nevieme si poradiť," uzavrel hlavný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove.
Projekt Kultúrne dedičstvo Javorníkov a Beskýd je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. SNM v Martine ho realizuje s Národným múzeom v prírode - Valašským múzeom v prírode v Rožnove pod Radhošťom.
mj ima