Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril o ďalšie prípady tejto nákazy u diviaka. Turcu sa zatiaľ vyhýba.Všetkých dvadsaťtri prípadov (dvanásť u diviaka, jedenásť v chove domácich ošípaných) evidujú veterinári na území okresu Trebišov. Liek neexistuje.
Len dôsledné dodržiavanie veterinárnych nariadení môže ochrániť chovy ošípaných na Slovensku.
Dnu smie iba rodina
Aj turčianskym gazdom tak každý deň pribudlo množstvo povinností. Rodina Sedláčkovcov z Hája, ktorá má okrem iného aj farmu s približne osemdesiatkou prasiat, je od prepuknutia spomínanej choroby v okolitých štátoch na pozore.

„Určite z nej máme obavy, lebo je to nákaza, ktorá zlikviduje úplne celý chov,“ hovorí Martin Sedláčko a dodáva, že robia všetko preto, aby eliminovali riziko nákazy ich prasiat.
„Napríklad, pred vstupom do maštale si obliekame odev, ktorý nikde inde nenosíme, zvýšili sme tiež dezinfekciu a už rok a pol nikto cudzí okrem našej rodiny nesmie vstúpiť do maštale. Veď africký mor sa dokáže k prasatám preniesť aj cez krmivo či podstielku,“ vysvetľuje skúsený chovateľ z Hája.
Registrácia chovu
Jednou z povinností, ktorá chovateľom vznikla ešte minulý rok v začiatkoch šírenia afrického moru ošípaných, je registrácia chovov v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. U nás je taká najbližšia v Žiline. Nariadenie sa týka všetkých, aj gazdu, ktorý má doma, čo i len jedno prasa.
„Pre kontrolu chovu a jeho bezpečnosť je to určite dobré. Ale mohli to urobiť jednoduchšie. Teraz sa, napríklad, 70-ročný človek z horného Turca musí dopraviť do Žiliny pre jednu ošípanú. Ľuďom by sa určite uľahčila situácia, keby prasce nahlasovali na svoje obecné úrady,“ zamýšľa sa Martin Sedláčko.
„Prasatá mnohí nakupujú od hocikoho, zo zahraničia či z neregistrovaných