MARTIN – TOMČANY. Prvú septembrovú sobotu sa malá prímestská dedinka niekoľkonásobne rozrástla. Do Tomčian na letisko od rána až do poobedia smerovali stovky ľudí, kde martinský aeroklub úspešne zorganizoval letecký deň.
Rady na bojový vrtuľník
Návštevníkov najviac lákal vojenský vrtuľník americkej výroby UH 60 M Black Hawk, ktorý našim ozbrojeným silám slúži od decembra 2017.
Vytvárali sa pri ňom veľké rady zvedavcov, ktorí využili možnosť nazrieť do útrob kabíny.
Vrtuľník sa prioritne využíva pri pátraní, resp. vyhľadávaní osôb, k dispozícii je 24 hodín denne.
Domov má na leteckej základni v Prešove, mimochodom, let z metropoly Šariša do Tomčian trvá 45 minút, z letiska Sliač je to len štvrťhodinka.
Ľudia sa však pristavovali aj pri vetroňoch.

„Najviac ich zaujímalo, ako to funguje, keď prestane fúkať. Málokto z nezainteresovaných vie, že to celé nie je o vetre, ale o stúpajúcich prúdoch,“ vysvetľoval Tomáš Lažo, ktorý lieta na vetroni česko-slovenskej výroby zvanom „osa“.
Takýto vetroň zvládne 300 – 500 km na jeden „šup“. Z Tomčian sa bežne lieta do Poľska, Tatier či Nitry.
„Najmä pohľad na Tatry je z výšky nádherný, ale platí to aj o Malej či Veľkej Fatre,“ povedal mladý Žilinčan, ktorý často využíva služby letiska v Tomčanoch.
Nezabudnuteľný zážitok
Pre mnohých Turčanov boli veľkým zážitkom i vyhliadkové lety.
„Bol to taký spontánny nápad, ani som sa nestihla báť. Pocit? Úžasný a zároveň výnimočný. Bolo to nádhera. Najprv sme leteli k Lipovcu, pilot to potom namieril k našej bytovke na Severe a za pár sekúnd sme už boli pri Košťanoch, kde sme sa otáčali. Celé to trvalo iba 10 minút, no aj tak to stálo za to,“ tešila sa zo zážitku Martinčanka Terézia Felcanová.
Mnohí návštevníci zavítali aj do leteckého múzea, kde sú nádherné exponáty. Či už stíhačky typu MIG 21, alebo dvojpložník Antonov, vyrobený v roku 1962.