MARTIN. Počas celého dňa študenti medicíny a dobrovoľníci v informačných stánkoch na pešej zóne v Martine informovali ľudí o prejavoch, rizikách a prevencii trombózy. Zaujímavé prednášky si laická verejnosť mohla vypočuť v priestoroch hotela Turiec. K dispozícii tu bolo aj individuálne poradenstvo. Súčasťou podujatia Svetový deň trombózy v Martine bola aj možnosť zadarmo si zacvičiť vo vybraných fitnescentrách či beh proti trombóze. Partnerské reštaurácie počas dňa podávali racionálnu stravu.
Nebezpečné krvné zrazeniny
Cieľom podujatia Svetový deň trombózy je upozorniť širokú verejnosť na

nebezpečenstvo, ktoré trombóza predstavuje. Štatistika úmrtí je zarážajúca. V celosvetovom meradle na toto ochorenie zomiera až jeden zo štyroch ľudí. Výskyt trombózy sa z roka na rok zvyšuje. Navyše, nepostihuje len starších ľudí, ale aj mladú generáciu.
Trombóza je porucha zrážanlivosti krvi, kedy sa v krvnom riečišti vytvárajú krvné zrazeniny, ktoré môžu spôsobiť upchatie cievy. Pokiaľ sa zrazenina vytvorí v nohe, hovoríme o tzv. hlbokej žilovej trombóze. Ak sa krvná zrazenina v nohe odtrhne a presunie do pľúc, ide o pľúcny embolizmus, ktorý je veľmi nebezpečný, pretože ide o život ohrozujúci stav.
Zdravý životný štýl a strava
Dôležitou prevenciou proti vzniku trombózy je práve zdravý životný štýl, pohyb a dostatočne vyvážená a racionálna strava. Podľa odporúčaní by mal človek aktívnemu pohybu, napríklad chôdzi, venovať aspoň jednu hodinu denne. Aj pri dlhšom lete lietadlom, alebo dlhšom cestovaní, sa odporúča robiť aspoň minimálne cviky nohami, a ak je to možné, trochu sa prejsť. Dôležité je aj dodržiavanie správneho pitného režimu počas dňa a prísun dostatočného množstva omega 3 mastných kyselín.
„Dôležitou prevenciou je taktiež doliečiť každý zápal a každé vírusové ochorenie, ktoré často v neskoršom štádiu môže viesť až k vzniku trombózy,“