VRÚTKY. Až tri dni bohatého programu venovalo mesto Vrútky 150. výročiu narodenia známeho turčianskeho staviteľa a architekta Stanislava Zachara, rodáka z Valče, ktorý projektoval i vybudoval mnohé budovy nielen vo Vrútkach a v Martine.
Za výstavbu viacerých kostolov a aktívny cirkevný život mu pápež Pius XI. v roku 1928 udelil titul Rytier rádu Sv. Silvestra.

„Jeho významnú staviteľskú stopu nájdeme i vo Vrútkach, kde napokon aj dožil. Svojimi projektmi sa podieľal na stavebnom vývoji mesta v prvých rokoch 20. storočia a najmä za čias I. ČSR,“ približuje Igor Dobrovolný, známy zberateľ starých fotografii a amatérsky znalec turčianskej histórie.
Kúsok Budapešti vo Vrútkach
Po ukončení ľudovej školy v Kláštore pod Znievom sa Stanislav Zachar rozhodol pre profesiu staviteľa. Školy s týmto zameraním navštevoval v Budapešti, vo Viedni a v Grazi. Praxoval u svojho otca vo firme v Kláštore pod Znievom, kde si neskôr otvoril svoju staviteľskú kanceláriu a na firemnej korešpodencii uvádzal „Stanislav Zachar, staviteľ v Kláštore pod Znievom“.
„Z tohto obdobia pochádza aj jeho nezrealizovaný projekt na prvú budovu múzea v Turčianskom Sv. Martine, do ktorého sa zapojili stavitelia a architekti Samuel Petrikovič, staviteľ z Radvane a Milan M. Harminc,“ opisuje Igor Dobrovolný.
Koncom 19. storočia sa podieľal na výstavbe viacerých železničných objektov pre spoločnosť Košicko-bohumínskej železnice. V rokoch 1904 až 1905 staval vo Vrútkach rímsko – katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa podľa architekta Jozefa Pfinna.
Igor Dobrovolný hovorí, že zrejme časté staviteľské aktivity primäli Stanislava Zachara k tomu, aby svoju firmu presťahoval do Vrútok. Tu sa už v prvých rokoch pôsobenia podieľal na výstavbe viacerých bytových domov s obchodnými priestormi na prízemí, s tromi až štyrmi bytmi na poschodí a s uzavretými dvormi. Bytovky stáli na vrútockej hlavnej ulici a pri ich tvorbe sa inšpiroval uhorskou architektúrou z Budapešti.
„Žiaľ, väčšina z nich sa nedochovala, v polovici 70-tych rokov 20. storočia boli tieto nádherné a jedinečné budovy asanované. Jednou zo Zacharových typických stavieb bol dom anglického pánskeho krajčíra Juraja Mendela z roku 1914. Na jeho budovaní sa podieľal nielen ako staviteľ, ale aj ako architekt,“ referuje Igor Dobrovolný.
Postavil Maticu
Veľmi známou vrútockou stavbou, za ktorou taktiež stojí tento známy muž je synagóga, resp. židovský chrám z roku 1910. Zachar si vo Vrútkach napokon postavil aj svoje dve vily. Tie v dobe vzniku patrili k najreprezentatívnejším stavbám v meste.
Staviteľský rozmach začal pre Stanislava Zachara v časoch 1. ČSR. V rokoch 1920 až 1921 realizoval pre obchodníka Miloša Thomku na Mudroňovej ulici v