MARTIN Súčasťou spomienkových martinských podujatí na okrúhle výročie Nežnej revolúcie bola aj verejná diskusia v Štúdiu Slovenského komorného divadla pod názvom 30-ročná výzva.
Zúčastnili sa na nej sociologička Oľga Gyárfášová, líder štrajkujúcich medikov z novembra 1989 Rudolf Straka, divadelný režisér Roman Polák a humorista Rasťo Piško.
Zaujímavú a v mnohom podnetnú debatu špičkovo moderoval rodák z Martina Branislav Závodský.
Diskusia bola spočiatku o spomienkach na revolučné udalosti, do ktorej sa zapojilo aj publikum.
Strach bolo treba prelomiť
„Pamätám sa na to, že niekto nahlásil, že v divadle je bomba, no nielen ja, ale aj ostatní prítomní sa zo svojich miest nepohli,“ zaspomínala jedna z účastníčok besedy.
V tejto súvislosti Roman Polák, ktorý bol v novembri 1989 umeleckým šéfom martinského divadla, podotkol, že na mnohé chvíle z tej doby spomíname s humorom, ale nebolo to až také veselé.
„V Martine bola v prvých dňoch revolúcie akási pochmúrna nálada, ľudia nemali dostatok informácií a mnohí vrátane nás mali strach. Pamätám si, že som volal do Bratislavy, nech sem niekoho pošlú, lebo Martin padne. Prišli herci Slovenského národného divadla a keď svoju reč predniesol Ladislav Chudík, atmosféra sa zmenila. Ľudia sa prestali báť, zomkli sa.“
Roman Polák pridal aj jednu úsmevnú príhodu. „Tajomníci z OV KSS pri našom dialógu v divadle nechceli, aby sa ho zúčastnili aj študenti z Prahy. No my sme im napriek tomu priestor dali a straníci sa na protest zdvihli a z divadla odišli. Ja som na nich z pódia volal: Súdruhovia, neodchádzajte. Bol som asi jediný v republike,“ rozosmial publikum Roman Polák.
Áno, ale...
Oľga Gyárfášová pripomenula, že z dvanástich požiadaviek Verejnosti proti násiliu formálne nebola splnená len jedna – a to odluka cirkvi od štátu.
„Je tu však jedno veľké ale. Máme skutočne nezávislé súdy, prokuratúru? A takto by sa dalo ďalej aj v iných oblastiach pokračovať. Aj tu sa ukazuje, že platíme daň za nežnosť revolúcie.“
Sociologička tiež poukázala na skutočnosť, že mnohí straníci sa rýchlo zorientovali a prevrátili kabáty. A tak nám vyrástli rôzni oligarchovia, ktorí ovládajú politikov.
Na diskusii sa hovorilo aj o tom, že až 34 percent Slovákov si myslí, že zmena spoločenského zriadenia nebola správna.
„Je to aj dôsledok transformačných procesov v ekonomike, pri ktorých mnohí ľudia prišli o prácu a zhoršilo sa im tak ich sociálne postavenie.“
Diskutujúci sa zhodli aj na tom, že sloboda nie je samozrejmá.
„Keď ju máte, tak je ako vzduch, nevšímate si ju. No keď o ňu prídete, až vtedy si uvedomíte, že aká je pre život dôležitá,“ zdôrazňoval divadelný režisér Roman Polák.
Potrebná debata
Martinčanke Adriane Dedíkovej sa diskusia páčila. „Som rada, že som sa jej zúčastnila. Debata sa neviedla len o minulosti, v mnohom bola inšpirujúca i pre súčasnosť. Človek má po takýchto diskusiách o čom premýšľať. Bolo by fajn, keby takýchto podujatí bolo u nás v Martine viac.“