TURČIANSKE TEPLICE. Písal sa 25. november 1944, keď si pre učiteľa Jána Hrušku a hlavnú sestru v liečebni Červeného kríža Praskovju Šovčíkovú prišlo gestapo.

Udali ich
SNP bolo fašistami potlačené a aj v Turci opäť zavládol strach. Nastúpila ďalšia vlna udavačstva, ktoré neobišlo ani Turčianske Teplice. Ťažko teraz povedať, či motívom udania hrdinov protifašistického odboja bola pomsta, závisť, slepá oddanosť k Slovenskému štátu či strach. Isté ale je, že ani jeden z dôvodov nemožno ospravedlniť.
„Ján Hruška bol učiteľ. Odovzdával vedomosti novej generácii. Praskovja Šovčíková bola zdravotná sestra. Zachraňovala životy, liečila chorých. Obaja sa postavili na stranu slobody, na obranu utláčaných. Gestapo ich pri neľudských výsluchoch mučilo a nakoniec 12. decembra zavraždilo. Ich telá sa našli v protitankovom zákope, v masovom hrobe neďaleko Turčeka,“ pripomenul smutné fakty Igor Hus,“ primátor Turčianskych Teplíc.
Na večnú pamiatku
Hrdinstvo Turčanov neostane zabudnuté a i dnešnej a ďalším generáciám ho bude pripomínať pamätník, ktorý je dielom akademického sochára Štefana Pelikána a kamenára Rastislava Kuzmu. Umiestnený je na Kollárovej ulici pri požiarnej zbrojnici.
Predstavitelia mesta Turčianske Teplice, Základnej organizácie SZPB v Mošovciach a Turčianskych Tepliciach, Pozemkového spoločenstva bývalých urbarialistov Vieska, Okresnej organizácie Únie žien Slovenska, Klubu priateľov Francúzska a Slovenska so sídlom v Žiline a miestneho odboru Matice slovenskej ho slávnostne odhalili minulý pondelok.
Pamätník je venovaný aj ôsmim občanom Turčianskych Teplíc – Viesky, ktorí zahynuli pri mínometnej paľbe 26. septembra 1944.