MARTIN. Najväčšia základná škola v Martine – ZŠ s MŠ Hurbanova má veľký problém. Minulý týždeň sa jej 35 zamestnancov rozhodlo podať výpovede.
Učitelia takýmto radikálnym krokom dávajú najavo nespokojnosť s vymenovaním novej riaditeľky školy Evy Královancovej, ktorá v čase výberového konania bola poslankyňou mesta Martin.

V konkurze, ktorý sa uskutočnil začiatkom decembra minulého roku, získala od členov výberovej komisie sedem hlasov, kým jej protikandidátka Renáta Mráčková, vtedajšia zástupkyňa riaditeľa školy, šesť.
Podanie na prokuratúru
„Na základe rôznych indícií sme presvedčení o tom, že výberové konanie nebolo férové a o jeho výsledku bolo prakticky rozhodnuté už dopredu. Aj z tohto dôvodu sme podali podnet na Okresnú prokuratúru v Martine na prešetrenie priebehu volieb a okolností pred ich uskutočnením,“ povedal Peter Peržeľ, jeden z viacerých nespokojných učiteľov školy, ktorým prekáža predovšetkým to, že zástupca pedagógov v rade školy podľa nich hlasoval v rozpore s vôľou pedagógov.
„V škole sme sa pred výberovým konaním stretli a v tajnom hlasovaní v pomere 35:10 sme vyjadrili podporu Renáte Mráčkovej, ktorá sa uchádzala o post riaditeľky školy. Lenže to nebolo rešpektované. Rovnaké hlasovanie prebehlo aj medzi pedagógmi v materskej škole, ktorí majú tiež svojho zástupcu v rade školy,“ zdôrazňoval Peter Peržeľ.
Voľby boli tajné
Faktom však je, že voľby boli tajné a nedá sa preto s istotou tvrdiť, kto a ako hlasoval, hoci nespokojní učitelia tvrdia, že majú dôkaz v podobe akéhosi lístka, na ktorom si vraj členka školskej rady za pedagogických zamestnancov školy mala písať, kto a ako bude hlasovať. Keď sme sa pýtali, ako sa k nemu dostali, povedali, že ho našli na stole!
Nespokojní učitelia svoje tvrdenia o neférovom konaní podopierajú aj výmenou troch členov rady školy, ktorá sa udiala v septembri.
„Vtedy nám to tak neprišlo, ale teraz je to minimálne podozrivé,“ myslí si Peter Peržeľ.
Menili sa však len zástupcovia mesta ako zriaďovateľa.
Slavomír Šuch, predseda rady školy a aj výberovej komisie, akékoľvek obvinenia z porušenia demokratických princípov odmieta.
„Všetko prebehlo v zmysle zákonných postupov. Akékoľvek obvinenia z neférovosti stoja na vode. Členovia výberovej komisie sa oboznámili s predstavenými projektmi kandidátok, položili im rovnaké otázky, ale aj každý potom za seba a rozhodli sa v tajnom hlasovaní. Mrzí ma to, ale celé to napätie a hystéria je vyvolané umelo, lebo časť učiteľov sa nevie zmieriť s výsledkom výberového konania.“
Iný pohľad zástupcu rodičov
Ivan Bučko, člen rady školy za rodičov, nie je ale presvedčený o tom, že všetko sa udialo s kostolným poriadkom.
„Prikláňam sa k názoru nespokojných učiteľov a tiež mám za to, že o novej riaditeľke sa rozhodlo už skôr ako na výberovom konaní. Je na to veľa indícií. Usudzujem tak na základe prezentovaných projektov a diskusií k nim. Bol porušený aj štatút člena rady školy a to v tom, že zástupcovia pedagógov vlastne pedagógov pri voľbe nerešpektovali. Tí vyjadrili názor a nebol vzatý do úvahy.“
Zástupcovia nespokojných učiteľov požiadali mesto ešte pred Vianocami o výmenu členov rady školy delegovaných za pedagógov.
„Našu žiadosť sme podopreli výsledkom tajného hlasovania. Na stretnutí sme o tom informovali aj pána primátora Jána Danka. Zatiaľ sa tak ale nestalo, nevieme, na čo sa čaká. Požiadali sme ho aj o to, aby až do vyjasnenia našich indícií a podozrení novú riaditeľku nevymenoval,“ vysvetľoval Peter Peržeľ.
Nenašli dôvod na nevymenovanie
Primátor Ján Danko tvrdí, že konať musel.
„Ak by som pani Královancovú nevymenoval, tak by som musel uviesť dôvody, prečo som tak neurobil. A ja som aj po posúdení našimi právnikmi žiadny takýto dôvod nenašiel. Uznesenie z výberového konania bolo podpísané všetkými členmi rady školy bez uvedenia akejkoľvek námietky. Argumentuje sa rôznymi indíciami a dohadmi. Ale to nie sú fakty. Uvidíme, s akým stanoviskom príde prokuratúra, ktorej bolo doručené podanie.“
Ján Danko ešte dodal, že ak by pani Královancovú za riaditeľku nevymenoval, riskoval by tým právne dôsledky pre mesto a voči sebe aj obvinenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Monitoring a kontroly na dennej báze
Primátor pozorne sleduje aj vývoj na škole po podaní výpovedí zo strany pedagógov. Poslal tam aj kontrolu.
„Výchovno-vzdelávací proces sa uskutočňuje podľa plánovaného rozvrhu. Kontrolou bolo ďalej zistené bezproblémové fungovanie školského stravovania v základnej aj materskej škole. Rovnako prevádzka školského klubu detí, tréningov žiakov a mimoškolské vzdelávanie funguje bez obmedzenia. Takýto monitoring budeme vykonávať na dennej báze a o kontrolu požiadame i školskú inšpekciu.“
Výpovedné lehoty učiteľov začnú plynúť od 1. februára. Niektoré majú mesačnú lehotu, ďalšie dvojmesačnú. Krízová situácia, kedy by nemal kto učiť, môže nastať v priebehu krátkeho času.
Učitelia, ktorí podali výpovede, chystajú na stredu aj protestné zhromaždenie.