MARTIN. Kvalita vzdelávania v Základnej škole s materskou školou (ZŠ s MŠ) Hurbanova v Martine je objektívne horšia ako pred vstupom časti učiteľov do štrajku.
Vyplýva to zo záverov kontroly Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI), ktoré agentúre SITA sprostredkovala hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová.
Odbornosť vyučovania poklesla približne o 13 percent. Podľa Kalmárovej však inšpekcia nemôže zákonným spôsobom prispieť k vyriešeniu napätej situácie v škole, keďže kvalita vzdelávania nie je horšia v dôsledku chybných krokov súčasnej riaditeľky, ale pre štrajk časti učiteľov.

Časť zamestnancov ZŠ s MŠ Hurbanova štrajkuje už týždeň a dáva tým najavo svoju nespokojnosť s vymenovaním Evy Královancovej do funkcie riaditeľky školy k 1. januáru 2020.
Inšpektori Školského inšpekčného centra v Žiline bezprostredne po prvom dni štrajku kontrolovali zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu vo všetkých triedach.
"Exaktne vyhodnotili situáciu v každej triede z pohľadu uplatňovania bežného rozvrhu a personálneho zabezpečenia vyučovania. Z vyhodnotenia skúmaných parametrov vyplynulo, že odbornosť vyučovania na 1. a 2. stupni ZŠ dosiahla 82,40 percenta, neodborne bolo vyučovaných 17,60 percenta vyučovacích hodín. V porovnaní s bežným vyučovaním, neovplyvneným štrajkom zamestnancov, bol badateľný pokles v odbornosti vyučovania o 12,81 percenta," priblížila kontrolu Kalmárová.
Podľa hlavnej školskej inšpektorky sa v žiadnej triede nevzdelával väčší počet žiakov, ako je zákonom stanovené minimum.
"Úroveň odbornosti nebola nižšia ako 70 %, takže nie je možné uplatniť ani inštitút krátenia finančných prostriedkov z dôvodu odbornosti vyučovania nižšej ako 70 %, ani z dôvodu vyššieho počtu žiakov v triede," uviedla Kalmárová.
Niektorí rodičia aj na pondelkovom stretnutí s vedením školy a zástupcami zriaďovateľa upozorňovali na horšiu kvalitu vzdelávania po tom, čo štrajkujúcich učiteľov zastupujú noví pedagógovia prijatí len na dohodu o pracovnej činnosti.
"K ohrozeniu pôvodnej kvality vzdelávania neprišlo v dôsledku chybných riadiacich krokov súčasnej riaditeľky, ale v dôsledku štrajku, ktorý je reakciou na jej vymenovanie do funkcie. To je aj dôvod, pre ktorý nemôže ŠŠI zákonným spôsobom prispieť k vyriešeniu tejto situácie," vysvetlila hlavná školská inšpektorka. Podľa nej sú zriaďovateľ, riaditeľka školy a rada školy hlavnými aktérmi, ktorí majú ako jediní možnosť napätú situáciu vyriešiť.
Štrajku zamestnancov ZŠ s MŠ Hurbanova, ktorý sa začal 16. januára, predchádzali hromadné výpovede na protest proti vymenovaniu Královancovej do funkcie riaditeľky školy.
Štrajkujúci žiadajú v prvom rade jej odvolanie z funkcie a vyhlásenie nového výberového konania. Tomu by mali predchádzať doplňovacie voľby do rady školy, keďže dvom svojim zástupcom pedagógovia vyslovili nedôveru.