MARTIN. V Martine sa mení koncepcia financovania športu a nové pravidlá sa už použijú pri aktuálnych žiadostiach klubov o dotáciu z rozpočtu mesta Martin.
Zásadnou novinkou je, že športy ako hokej, futbal, hádzaná a atletika už nebudú priamo napojené na financovanie z rozpočtu, ale rovnako ako ostatné kluby či športové združenia budú musieť prejsť predpísaným procesom.
Tri piliere financovania športu v Martine
Podpora športu v Martine bude postavená na troch pilieroch.
V prvom pilieri budú môcť kluby získať peniaze cez tzv. mestský športový poukaz, ktorý je určený deťom od 5 do 15 rokov. Ak dieťa športuje vo viacerých kluboch, tak rodič rozhodne, na ktorý šport poukaz využije.
Druhý pilier financovania je určený na dotácie pre kluby. Prerozdeľovanie peňazí bude postavené na merateľných a overiteľných ukazovateľoch. Posudzovať sa bude členská základňa, náročnosť súťaží z hľadiska nákladovosti, , úspešnosť a zapájanie sa do športových aktivít v meste.
V oboch pilieroch je pre klub dôležité, aby mu fungovali aspoň dve vekové kategórie a aby aspoň dva roky pôsobili v nejakej súťaží.
Tretí pilier je určený najmä pre tie občianske združenia, ktoré sa z rôznych dôvodov nemôžu zapojiť do prvých dvoch pilierov. Do tejto oblasti môžu spadať, napríklad, projekty na organizovanie turnajov či súťaží. Svoje miesto by si v tomto pilieri mali nájsť aj tzv. neuznané športy.
Na každý pilier budú určené percento z celkovej podpory určenej na dotácie pre šport.
Na mestské športové poukazy sa má vyčleniť 30 percent, na dotácie pre kluby 65 percent a na projekty v treťom pilieri 5 percent.
Ak by sa všetky peniaze neminuli, tak by sa využili pri budovaní, resp. modernizácii športovej infraštruktúry.
Transparentnejšie pravidlá pre všetkých
„V minulosti pri rozdeľovaní dotácií chýbali jasné pravidlá, určitú úlohu zohrávalo aj lobovanie, čo nebolo transparentné. V novej koncepcii sa športy zrovnoprávnia, nikto nebude mať vyáredované miesto v rozpočte,“ vysvetľoval na januárovom stretnutí zástupcov klubov poslanec Michal Uherčík, ktorý je zároveň aj predsedom komisie športu pri Mestskom zastupiteľstve v Martine.

Niektoré podmienky sú podľa niektorých športových klubov nastavené prísne.
„Podľa tejto schémy sa nemôžeme uchádzať o dotácie z prvého a ani druhého piliera, keďže v našom klube máme len jedno družstvo. Ženský hokej na Slovensku nemá kategórie, hrá sa len extraliga žien,“ upozorňoval Vladimír Polakovič, prezident MHK Martin.
Podľa nových pravidiel sa nebude môcť o dotácie uchádzať ani najpopulárnejší klub v Turci – HK Martin, lebo tento klub má len mužov. Mládežnícke celky, od žiakov po juniorov, sú združené v MHA Martin.
Ďalší zástupcovia klubov, napríklad z volejbalu či basketbalu, poukázali na to, že nespĺňajú dvojročné pôsobenie v súťažiach.
Aj preto navrhovali, aby sa na niektoré kritériá určili prechodné obdobia.
Lenže koncepciu športu už poslanci schválili a v naj-bližších týždňoch sa znovu neotvorí.
Kluby kritizovali aj to, že sú postavené pred hotovú vec a diskusia s nimi mala prebehnúť ešte pred schválením koncepcie.
Michal Uherčík reagoval, že pripomienky je možné časom zapracovať, ale najskôr až pre rok 2021.

Ešte sa nevie, koľko peňazí do športu pôjde
Na stretnutí sa veľa diskutovalo aj o systémovej podpore športu. Ideálne by podľa zástupcov klubov bolo, aby sa na dotácie určilo konkrétne percento z rozpočtu. V tomto roku by malo ísť na dotácie 500-tisíc eur. Avšak nielen do športu, ale aj do iných oblastí. O tom, ako sa tento balík prerozdelí, rozhodnú poslanci. Kedy to ale bude, sa nevie.