MARTIN. Protestujúci učitelia z Hurbanky ukončili štrajk a v utorok sa vrátili za katedry.
„Po spoločnom a triezvom zvážení sme sa zhodli na tom, že si deti nezaslúžia naďalej stres, ktorý dennodenne zažívajú. Nechceme, aby deti a rodičia vchádzali do školy s obavami, čo ich v škole čaká, a už vôbec nechceme, aby sa nebodaj zamýšľali nad tým, či by nebolo lepšie zmeniť školu. Chceme, aby naše deti mohli aj naďalej chodiť do svojej školy, do svojho kolektívu, ku svojim pedagógom a trénerom,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré pedagógovia poskytli aj našej redakcii.
Protest rodičov pred úradom
Boj o Hurbanku sa však zďaleka neskončil, za protestujúcich učiteľov prebrali štafetu rodičia žiakov školy. Minulý pondelok zvolali pred Mestský úrad v Martine protestné zhromaždenie, na ktoré prišlo okolo 150 ľudí.
Sformulovali aj požiadavky. Žiadajú odvolanie riaditeľky ZŠ s MŠ Hurbanova Evy Královancovej a vypísanie nových volieb riaditeľa. Zdôvodňujú to viacerými pochybeniami od jej nástupu do funkcie. Rodičia jej vyčítajú objednanie právnických služieb za minimálne 2 400 eur bez DPH ročne, pochybenia vidia i pri zmene správcu informačného systému.

Ďalej rodičia požadujú doplnenie rady školy zvolenými zástupcami za pedagogických zamestnancov, odvolanie prednostky Kataríny Tomášovej z rady školy za zriaďovateľa a želajú si aj to, aby boli v rade školy za mesto poslanci z Košút.
Prvý pokus nevyšiel
Minulý týždeň sme písali aj o tom, že pomôcť nájsť riešenie z patovej situácie, ktorá na Hurbanke po výberovom konaní vznikla, by mohol mediátor. Prvé stretnutie však nevyšlo, chýbali na ňom zástupcovia protestujúcich pedagógov.
„Boli sme v parlamente, pôvodne sme si mysleli, že sa stihneme z Bratislavy vrátiť, ale nepodarilo sa nám to. Telefonoval som pani riaditeľke, že z tohto dôvodu neprídeme,“ vysvetľoval Peter Peržeľ, jeden z lídrov protestujúcich učiteľov.
Bude kontrola
Situáciou na Hurbanke sa vo štvrtok viac ako tri hodiny zaoberalo aj prvé tohtoročné zasadnutie martinského zastupiteľstva.
Prišli naň aj mnohí rodičia žiakov školy.
Hovorilo sa dlho, miestami aj emotívne. Navrhovali sa rôzne uznesenia. Napríklad šéf komisie školstva Bruno Horecký ešte pred vystúpeniami občanov navrhol, aby zastupiteľstvo rešpektovalo výsledky volieb a nesúhlasilo so štrajkami či inými nátlakovými akciami. Za takýto návrh hlasovalo len 10 poslancov, 8 bolo proti a siedmi sa zdržali hlasovania.
Neprešiel ale ani návrh od rodičov, ktorý si osvojil poslanec Peter Vons, aby boli voľby riaditeľa školy vyhlásené za neplatné.
Poslanci ale napokon schválili uznesenie, v ktorom žiadajú hlavného kontrolóra mesta Martin, aby preveril, či bol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní, ako aj to, či súčasný poskytovateľ IT služieb spĺňa zákonné pravidlá o registri partnerov verejného sektora. Preveriť sa má aj oprávnenosť výdavkov školy na právne služby.
Počas diskusie bola otvorená aj oprávnenosť výberového konania. Rada školy vraj nemala schválený štatút, a preto nemala o ničom rozhodovať.
Poslanec Slavomír Šuch, ktorý je predsedom Rady školy na Hurbanke, zdôraznil, že štatút sa schvaľoval pred voľbou riaditeľa.
Zlyhanie v komunikácii?
Mnohí zastupitelia vyčítali radnici nezvládnutú komunikáciu. Poslanec Martin Kalnický žiadal primátora, aby za súčasný stav vyvodil aj zodpovednosť voči tým, ktorí ho dopustili.
„Mesto má mať jedinú úlohu, a to je, aby škola fungovala.“
Kalnický za šokujúce označil aj zistenia, ktoré odprezentoval za rodičov Róbert Jahn.
Poslanec Tibor Adamko, ktorý je aj členom rady školy, povedal, že ho situácia na Hurbanke mrzí. Pripomenul, že škole v mnohom pomáhali, pozitívne hodnotil spoluprácu s bývalým riaditeľom.
„Výberové konanie prebehlo v poriadku a ani bezprostredne po jeho skončení nič nenasvedčovalo, že by ho niekto z kolegov z rady školy spochybňoval.“
Poslanec Peter Kašuba vyhlásil, že v zastupiteľstve je dlho, ale toto ešte nezažil.
„Tí, čo celú túto akciu v septembri rozbehli, nesú svoj diel zodpovednosti. Vznikla veľká rana, ktorá sa bude ťažko hojiť. A to stačilo len normálne so všetkými komunikovať.“
Nie je vraj jediný
Primátor Ján Danko bol mnohými diskutujúcimi často označený za toho, kto môže napätú situáciu vyriešiť.
„Nemyslím si, že som jediný. Skôr riaditeľka a učitelia sú tí, ktorí sa spoločne môžu dopracovať k dohode. Dnešné rokovanie vnímam pozitívne v tom, že rodičia prišli a vypočuli si názory. Pre mňa je však najdôležitejšie, že učitelia odstúpili od štrajku a v škole sa začala regulárna výučba,“ povedal primátor pre agentúru SITA.
Róbert Jahn, jeden zo zástupcov rodičov, na margo diskusie v zastupiteľstve podotkol, že je spokojný s tým, že bolo prijaté uznesenie na kontrolu v škole.
„Rovnako nás potešila podpora poslancov a aj prísľub primátora, že sa bude snažiť vyriešiť situáciu čím skôr.“
Pondelkový posun
V pondelok primátor Ján Danko zvolal stretnutie, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia učiteľov, rodičov a riaditeľka školy.
"Poprosil som všetky strany, aby konečne začali medzi sebou spolupracovať, poprosil som všetkých učiteľov, ktorí podali žiadosti o ukončení pracovného pomeru, aby tieto žiadosti stiahli, poprosil som pani riaditeľku o zhovievavosť, aby všetci tí, ktorí žiadosti stiahli, mohli v škole pracovať. Verím, že dôjde ku kompromisu a že škola týmto aktom ukončí spor, ktorý sa začal ešte pred Vianocami."