TURČIANSKE TEPLICE. Maliar Roman Rembovský študoval na Katedre maľby VŠVU v Bratislave a na Katedre maľby Akadémie umenia v Banskej Bystrici. Teraz svoje obrazy vystavuje v turčianskom kúpeľnom meste.
Priestor ako ilúzia
Výstava Krátke príbehy je zostavená zo širšieho Rembovského tematického záberu, ukazuje maliarov záujem o svet v ktorom žije dnešný človek, odkrýva
Povedali o ňom
„Tvorba Romana Rembovského skúma aktuálne kontexty realizmu. V nich stavia na dobývaní vecnosti a sugescií materiálovosti. Vybudovaním tohto (pre skúmateľa) prvého plánu však navodzuje významy skryté za zobrazením. Inscenuje panoptiká z tichého života vecí i zo skrytého dramatizmu života ľudí. Veci a látky maliar predstavuje v hraničných situáciách, vo vzájomných konfrontačných stretoch, v ktorých strácajú a menia svoje vlastnosti. Inscenovaním figurálnych kompozícií sa zamýšľa nad existenciálnymi otázkami života.“ Ľudovít Hološka, profesor na Katedre maľby Akadémie umenia v Banskej Bystrici.
niektoré stránky jeho súkromia, skúma jeho podoby, ktoré sa môžu meniť vplyvom vonkajších okolností alebo vnútorným prežívaním. Kompozície figúr naznačujú pravdepodobný dej, ktorý pokračuje v predstavách diváka. Podobizeň portrétovanej osoby môže pripomínať niekoho podobného v inom kontexte. Priestor diania sa síce javí ako skutočný vzhľadom na realistické prostriedky zobrazovania, svetlo a detaily interiéru, ale - nie je vecnosť podania len pascou a ilúziou? Nasvedčuje to aj maliarska nápoveď: pozadím postava vykročuje do záhrady, možno do iného času.