MARTIN. Aj v Univerzitnej nemocnici Martin vyčlenili lôžka na niektorých nemocničných oddeleniach pre tzv. červené zóny, kde budú hospitalizovaní pacienti s Covid-19, ak by potrebovali zdravotnú starostlivosť v najbližších týždňoch.

„ Máme kompletne pripravené dva samostatné pavilóny. Reprofilizácia sa dotkla Kliniky infektológie a cestovnej medicíny, Kliniky pneumológie a ftizeológie a Kliniky detskej chirurgie. Dospelí pacienti sú aktuálne liečení na infekčnej a pľúcnej klinike, čo sú pracoviská v jednom samostatnom pavilóne. Pre detských pacientov s podozrením na koronavírus, prípadne s potvrdeným koronavírusom, máme pripravený starý chirurgický pavilón,“ vymenovala Katarína Kapustová, hovorkyňa martinskej nemocnice.
Spolu ide o 109 lôžok. Takýto model považuje nemocnica za priechodný aj z dlhodobejšieho hľadiska, pričom nebude ohrozené poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti u pacientov, ktorí koronavírus nemajú.
Červený stan cez víkend nefunguje
Prichádzajúcich pacientov martinskej nemocnice aktuálne triedia v triážnom stane. Tam im dobrovoľníci vysvetlia, kam majú ísť. Každý pacient okrem potrebných informácií dostane aj mapku areálu nemocnice s vyznačenými pavilónmi. Záchytný stan je v prevádzke počas pracovných dní od 6.30 do 15. Mimo pracovnej doby prichádza do nemocnice málo pacientov a tých triedia pred vstupom na oddelenie urgentného príjmu.
„Aktuálne to postačuje, keďže sme ešte nezaznamenali extrémny nárast pacientov. V prípade potreby vieme prevádzkové hodiny triážneho stanu upraviť. Na tento účel máme k dispozícii dostatok personálu a tiež dobrovoľníkov, najmä z radov medikov,“ povedala Katarína Kapustová.
Pomoc prichádza i zvonku
Množstvo ochranných osobných pracovných pomôcok je aj v martinskej nemocnici limitované. Nateraz ho vraj majú dostatok a priebežne ho dopĺňajú.
„Je dôležité vedieť, že nie všetci zdravotníci potrebujú rovnakú ochranu pred koronavírusovou infekciou. Najohrozenejší sú, samozrejme, tí v červených zónach. Tam sú určené špeciálne ochranné obleky, okuliare a respirátory s FFP2 a FFP3 filtrami. Pri ošetrovaní necovidových pacientov sa takýto stupeň ochrany nevyžaduje,“ ozrejmila hovorkyňa nemocnice.
Okrem toho sa v Turci našlo mnoho ochotných ľudí, ktorí do nemocnice denne nosia bavlnené ochranné rúška, občas i kryty na tvár. Dva obchodné reťazce dokonca dodávajú zdravotníkom čerstvé ovocie. Pomoc ponúkli aj výrobcovia sladených sýtených i minerálnych nápojov, ktorí dodávajú svoje produkty na zabezpečenie pitného režimu na najviac exponovaných pracoviskách. Okrem toho sa im ozvali rôzne firmy, ktoré prispeli na zakúpenie zdravotníckej techniky, napr. germicídnych žiaričov.
„Pomoc každého jedného si veľmi vážime. Je príjemné vedieť, že v takomto náročnom a vypätom čase si dokážu ľudia pomáhať,“ povedala Katarína Kapustová .
Miesta pre odbery
Od minulého štvrtka má Univerzitná nemocnica Martin zriadené dve odberové miesta na biologické odbery u pacientov s podozrením na ochorenie Covid - 19. Ľudí, ktorých semodošle obvodný lekár, pohotovostná služba či Call centrum regionálnych hygienikov, vyšetria v odbornej ambulancii Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v pavilóne č.5.
„Doposiaľ sme tu vykonali viac ako 300 odberov. Nemocnica v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Martine zriadila od 2. apríla aj odberové miesto pre kontakty primárne nakazených pacientov. Ich indikáciu však realizuje výlučne RÚVZ Martin. Odberové miesto nie je určené pre širokú verejnosť a spočiatkubude fungovať v čase od 8. do 12.h. Očakávame približne 30 odberov denne. Predpokladá sa, že toto číslo sa bude postupne zvyšovať,“ priblížila Katarína Kapustová.
Dodala, že t riážny červený stan slúži výlučne na triedenie pacientov pred vstupom do nemocnice. Odbery biologického materiálu na testovanie koronavírusu sa v ňom nerobia.