MARTIN, SUČANY. Výnimky pre zákaz pohybu platili pre dochádzanie do práce a naspäť. Ľudia tiež mohli zájsť na nákup potravín a drogérie, zaobstarať si v lekárňach lieky, mohli si natankovať palivo do áut, či kúpiť krmivo pre zvieratá. Povolená bola i cesta za lekárom, vrátane sprievodu s blízkym. Vláda tiež umožnila spolubývajúcim návštevu prírody v rámci jedného okresu.

Prísne opatrenia aj v Turci kontrolovali policajti spolu s vojakmi. V praxi to najmä spočiatku vyzeralo tak, že muži zákona dávali ľuďom vypĺňať dotazníky, ktoré budú dodatočne vyhodnocovať, či ich cesta autom bola opodstatnená. Ak by to tak nebolo, môžu prísť sankcie. Pokuta za nedodržanie „veľkonočných pravidiel“ sa môže vyšplhať až do výšky 1650 eur.
Nedostatok ovocia a zeleniny
Aj v našom regióne sa mnohí Turčania ešte pred zákazom vychádzania, ale i počas neho, znova vrhli do obchodov s potravinami. Pred mnohými martinskými supermarketmi sa tvorili dlhé rady a to nielen pre sprísnené podmienky vstupov do obchodu. Mnohí čitatelia nám hlásili, že niektoré regály boli opäť vyprázdnené.
„Chcela som si minulý utorok spraviť veľký nákup v predajni pri martinskom slimáku, no bola som sklamaná. Už o jednej hodine popoludní nemali absolútne žiadnu zeleninu, iba zopár paradajok. Všetko vypredané. Preriedené boli tiež regály s ovocím. Absolútna katastrofa. Ostatné veci som síce nakúpila, ale nedostatok zeleniny a ovocia ma zaskočil,“ opísala skúsenosť naša čitateľka Petra z Martina.
Šibačka v rodinnom kruhu
Veľkonočný pondelok, na ktorý sa tešia takmer všetci muži a najmä chlapci, sa tentoraz musel zaobísť bez hromadných šibačiek, oblievačiek, ale i návštev príbuzných. Tradície sa mohli dodržať iba vo svojich domácnostiach.
Novým nariadeniam vlády sa prispôsobila i mladá rodina Vakrčkovcov zo Sučian. Rodičia Daniela a Ján spolu vychovávajú takmer dvojročného Jakubka a 8,5-mesačnú Paulínku.
„Aj keby bolo všetko po starom, pre nás to boli i tak výnimočné sviatky, lebo naša malá zažila svoju prvú Veľkú noc vôbec,“ povedala Daniela Vakrčková, ktorá si svoju domácnosť tradične vyzdobila veľkonočnými vajíčkami, ktoré sama vyrobila.
Keďže má malé deti, zhotovené boli z polystyrénu, no potiahla ich háčkovanou čipkou.
Dodáva, že oblievačka a šibačka ju doma aj tak neminula.
„Manžel na mňa tradične chrstol pohár vody a Kubko si opäť užíval korbáč so stužkami. Pár kvapiek vody symbolicky neobišlo ani Paulínku, to aby sme obe boli celý rok zdravé a krásne,“ s úsmevom vykresľuje mladá mamička zo Sučian.
Tradície cez kameru
Oželieť však u Vakrčkov museli návštevu rodičov a ďalších príbuzných. Spojili sa s nimi aspoň cez webovú kameru.
„Každá žena si podľa mňa pochvaľovala takúto Veľkú noc bez šibačov. Popravde mi to vôbec neprekážalo. Akurát ma hnevalo, že som synovi kúpila krásnu drahú vyšívanú košeľu, aby bol za fešáka, no nikto z rodiny ho v nej pre zákaz vychádzania naživo nevidel. O rok mu už bude malá, ale čo narobím. Hlavne nech sme všetci zdraví,“ doplnila Daniela Vakrčková, ktorá s manželom a deťmi strávila uplynulé sviatky na dvore ich rodinného domu. A občas si vybehli do blízkeho lesa za domom.
Online bohoslužby
Netradičné slávenie Veľkej noci čakalo predovšetkým veriacich. Návštevu