MARTIN. Mnohí martinskí bezdomovci si zvykli využívať služby miestneho útulku, nocľahárne, alebo Domu charity sv. Krištofa na Kollárovej ulici. Aj v týchto zariadeniach však nastolili prísnejšie podmienky v súvislosti s koronavírusom.
Prenocovať môžu stále
Klientom útulku a nocľahárne rozdalo mesto ochranné rúška, a ak by ich stratili, dostali by nové.

Katarína Tomášová, prednostka Mestského úradu v Martine vysvetlila, že napríklad v nocľahárni tamojší vrátnik denne kontroluje, či má každý záujemca o prenocovanie na tvári funkčné ochranné rúško.
„Za asistencie služby konajúceho vrátnika sa klienti musia povinne podrobiť meraniu telesnej teploty a dôkladnej očiste rúk a tváre antibakteriálnym mydlom. Až po splnení týchto podmienok ich pustia do nocľahárne, ktorá je zabezpečená tak, aby už ubytovaní klienti neprišli do kontaktu s ďalšími záujemcami o prenocovanie,“ ozrejmila Katarína Tomášová.
Práca v teréne
Útulok Na Kameni využívajú ľudia bez domova najviac. Aj v súčasnosti tam môžu nájsť nielen dočasné ubytovanie, sociálne a právne poradenstvo, ale vytvorené sú aj podmienky na prípravu stravy a podpory pracovných zručností.
Pracovníci útulku ich aj teraz priebežne monitorujú a kontrolujú im telesnú teplotu. K dispozícií majú antibakteriálne mydlá a antibakteriálne vlhčené utierky.
„Zvýšené boli i nároky na upratovanie a dezinfekciu priestorov útulku i nocľahárne. Ľudia bez domova sú o opatreniach slúžiacich na zabránenie šírenia koronavírusu informovaní prostredníctvom správcu zariadenia, ako aj vyvesovaním aktuálnych informácií o dôslednom dodržiavaní hygienicko-epidemiologického režimu,“ vysvetlila prednosta mestského úradu.
V útulku si klienti pripravujú jedlo v tamojšej kuchynke aj samostatne. Všetko opäť za zvýšených bezpečnostných opatrení.
Otváracie hodiny neskrátili
Vzhľadom na aktuálnu situáciu, nevykonávajú terénni pracovníci mesta svoju prácu v plnom rozsahu. V nevyhnutných prípadoch kontaktujú klientov priamo v teréne, kde im poskytujú sociálne poradenstvo.
Martinskí bezdomovci môžu aj naďalej využívať nízkoprahovú sociálnu službu v Dome charity sv. Krištofa a to za sprísnených hygienických opatrení. Ich povinnosťou je nosiť rúško, dôkladne si umývať ruky, merať si teplotu, dbať na zvýšenú hygienu priestorov. „Ošatenie sa v súčasnosti vydáva len v akútnych prípadoch. Polievka sa podáva neprerušene v čase obeda. Po ukončení prevádzkovej doby sa dezinfikujú priestory každý deň. Otváracie hodiny nie sú skrátené,“ informovala Katarína Tomášová.
Niektorí spolupracujú, iní nie
Špeciálny režim funguje i v lokalite Bambusky, kde sa koncom marca vyplácali štátne sociálne dávky prostredníctvom osobitného príjemcu priamo v komunitnom centre. Obyvatelia Bambusiek vtedy mali rúška, aj rukavice.
Do domácností im mesto cez poverené osoby doručilo informačné letáky.
„Niektorí klienti mali ušité rúška, iní ich odmietajú nosiť. V prípade, že potrebujú pomoc alebo poradenstvo, môžu kontaktovať terénnych pracovníkov osobne alebo telefonicky. Zatiaľ neevidujeme nárast žiadosti o poskytnutie informácií a pomoci v súvislosti s Covid -19. Cez facebookovú stránku Komunitné centrum Bambusky sa však snažíme aktualizovať informácie týkajúce sa koronavírusu,“ doplnila prednostka Katarína Tomášová.