MARTIN. Poriadne krušné chvíle od štvrtku zažívajú všetci klienti, zamestnanci a nepochybme aj ich rodiny v Centre sociálnych služieb v martinskej časti Ľadoveň a aj v Dome svätého Martina, ktorý sa nachádza v Jahodníkoch - v blízkosti nemocnice.
V prvom zariadení bola na koranavírus pozitívne testovaná vrchná sestra. Žena pritom nebola v kontakte s nikým, kto by bol v zahraničí alebo by mal prejavy Covid -19. V práci bola naposledy ešte pred začiatkom Veľkej noci.
Kašeľ počas telefonovania
„Cez sviatky sme spolu telefonovali a počas rozhovoru začala pokašliavať a hoci nemala teplotu, ani žiadne iné príznaky koronavírusu, tak sme sa dohodli, že si pre istotu pôjde dať urobiť testy,“ povedala Monika Bátoryová, riaditeľka Centra sociálnych služieb Ľadoveň.

Vrchná sestra si okrem korona testu dala spraviť aj odbery krvi a röntgen pľúc. Tie žiadny problém nesignalizovali, no výsledky testu už áno.
„Kolegyňa ostala v domácej karanténe, nás do zariadenia prídu testovať až na budúci týždeň. Z hygieny nám pre istotu taktiež odporučili ostať v karanténe a nesmieme ísť domov za svojimi príbuznými. Náhradné ubytovanie nám dočasne poskytnú v internáte priekopskej školy alebo sa ešte zvažuje, že by časť zamestnancov ostala v centre. Rozhodnúť sa má dnes,“ vysvetlila Monika Bátoryová.
Ako sa bude testovať
Podľa našich informácii testovaní budú najprv kolegovia vrchnej sestry, ktorí s ňou prišli do užšieho kontaktu. Ak by výsledky boli pozitívne, test na koronavírus podstúpia všetci – klienti a aj zamestnanci.
V domove dôchodcov žije stovka seniorov. V zariadení sa prijali ďalšie opatrenia. Zamestnanci sú vybavení, okrem povinných rukavíc a tvárových rúšok, už aj ochrannými štítmi z plexiskla.
Celú budovu denne dezinfikujú ešte častejšie ako doposiaľ a klientom merajú teplotu už dvakrát za deň. Meranie teploty všetkým zamestnancov pri vstupe do budovy je samozrejmosťou už mesiac. V centre majú zatiaľ dostatok ochranných pomôcok, no pomerne rýchlo sa im míňajú dezinfekčné gély na ruky.

„Všetci teraz žijeme v napätí a obavách, aby sme nedopadli ako seniorské zariadenie v Pezinku. Dúfam, že nás také nešťastie zďaleka obíde,“ nádejala sa v piatok dopoludnia Monika Bátoryová.
Iné ťažkosti, žiadne príznaky
V martinskej nemocnici sa vo štvrtok koronavírus zistil u 78-ročného klienta Domu svätého Martina. Do špitálu sa dostal pre epileptický záchvat na veľkonočný pondelok.
„V priebehu dvoch hodín sa mu výrazne zhoršil zdravotný stav, a tak bola privolaná záchranka. Klient je dlhodobo chorý, trápia ho viaceré diagnózy, opakovane býva hospitalizovaný v nemocnici. Netrápil ho však kašeľ, nemal nádchu a ani zvýšenú teplotu. Nikto z nás nevie, kde sa mohol nakaziť,“ povedala riaditeľka Domu svätého Martina.
V piatok dopoludnia zdravotníci odobrali vzorky všetkým 27 klientom. Mnohí z nich sú dlhodobo chorí, viacerí ležiaci či pohybujúci sa len s pomocou vozíka. Vzorky sa odoberali aj zamestnancom. Tých je celkovo 22, avšak v posledných dňoch sa o klientov starajú len šiesti. Domov sa vrátiť nemôžu, ak nemajú službu, tak voľno strávia v internáte Dopravnej školy v Martine – Priekope, ktorý bol zriadený pre karanténne účely. Ostatní zamestnanci sú buď PN alebo na OČR.
„Testy sa robia z preventívnych dôvodov. Nikto z klientov ani zamestnancov nemá žiadne príznaky ochorenia na Covid - 19,“ viackrát zdôraznila riaditeľka zariadenia.
Pozitívna pracovníčka zariadenia
Faktom však je, že pred pár dňami bola pozitívne na koronavírus testovaná jedna zo zamestnankýň zariadenia.
„Tá však už od 23. marca nebola v práci a v súčasnosti je na „péenke“. Inkubačná doba už uplynula, preto si nemyslím, že by jej ochorenie súviselo s nakazením klienta,“ povedala riaditeľka.
Rokovanie Bezpečnostnej rady okresu
Aj personálnym obsadením v zariadení Domu svätého Martina sa v piatok zaoberala Bezpečnostná rada okresu Martin, ktorú zvolal Marcel Maťovčík, prednosta Okresného úradu v Martine.
„V tak poddimenzovanom personálnom stave nemôže zariadenie fungovať. Buď sa do práce po ukončení PN či OČR vrátia jeho zamestnanci alebo budeme musieť do služby povolať iných zdravotníkov,“ vysvetľoval prednosta.
Bezpečnostná rada rokovala aj o viacerých variantoch krízového scenára.
„Preberali sme možnosť, či by sme pri 30-percentnej pozitivite dokázali situáciu zvládnuť v danom zariadení formou presunov a premiestňovania. Ak by bola nákaza 50-percentná, tak by sme situáciu dočasne riešili v spolupráci s nemocnicou,“ povedal Marcel Maťovčík.
Situácia pod kontrolou, hovorí hygienik
Tibor Záborský, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine, po zasadnutí krízového štábu povedal, že situáciu v obidvoch zariadeniach majú pod kontrolou.
Aj on potvrdil, že zatiaľ u nikoho z klientov či zamestnancov sa neprejavujú žiadne známky ochorenia na Covid – 19.
Zaujímalo nás, akým spôsobom sa vrchná sestra a aj klient ďalšieho zariadenia mohli nakaziť.
„Toto sú už prípady, kde vystupovať konkrétny zdroj nákazy nevieme. Môžeme to len predpokladať, ale v rámci epidemiologického šetrenia, ktoré sme vykonávali, sme žiadny zdroj nákazy nezistili,“ uviedol regionálny hygienik.
Mesto Martin, ktoré na zasadnutí Bezpečnostnej rady zastupoval aj primátor Ján Danko, deklarovalo, že je v prípade potreby pripravené samostatne zakúpiť testy a pomôcť s testovaním všetkými dostupnými prostriedkami.