MARTIN. Prišlo to ako blesk z čistého neba, mnoho obchodov, barov, kaviarní, rôznych opravovní ostalo prakticky zo dňa na deň po vládnych nariadeniach pre zamedzenie šírenia koronavírusu zatvorených.
Od piatka 13. marca prestali svoje služby ponúkať, napríklad, taxikári, holiči, maséri, autoškoly, lektori cudzích jazykov, učitelia v autoškole.
Ďalší podnikajú v obmedzenom režime, trebárs reštaurácie či pizzerie cez donáškové služby.
Príjem nulový, náklady ostali
„Je to už viac ako mesiac, čo sme prestali s výučbou v autoškole. Príjem mám nulový, no náklady mi ostali. Ďalej musím platiť nájmy za učebňu, cvičisko či trenažér. Keďže som šetril peniaze na nové auto, tak zatiaľ sa to dá prežiť. No ak rezervu po pár mesiacoch miniem, bude horšie. Keď to všetko pominie, možno začnem úplne od nuly, dúfam, že nie s dlhmi. O štátnu pomoc som sa zatiaľ neuchádzal, ale plánujem tak v krátkom čase urobiť. Všetky náklady mi to nepokryje, ale pomôže ich aspoň trochu zmierniť,“ podotkol Boris Hrozienčik, majiteľ autoškoly.

Masér Miroslav Brisuda prišiel o zákazníkov tiež zo dňa na deň, a tým aj o svoj príjem.
„Zaskočilo ma to, veď túto situáciu nikto nečakal. Najprv som bol v tom, že dva týždne nejako prežijem, no teraz sa dozvedám, že maséri budú zrejme medzi poslednými, ktorí svoje prevádzky otvoria. Zatiaľ žijem z úspor, keby som ich nemal, dostal by som sa do existenčných problémov. Lenže aj tie úspory nie sú bezodné, vydržím s nimi pár týždňov. Bol by som rád, keby som aspoň na konci mája mohol začať pracovať, no je otázne, či sa to podarí.“
Malý živnostník zatiaľ o štátnu pomoc nežiadal, vlastne podľa nastavených pravidiel ani nemohol.
„Keďže vzhľadom na môj príjem nemám povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, tak som ich neplatil. Tým som nemal ani nárok na finančnú pomoc. Ale zaregistroval som, že vláda v minulom týždni aj pre takéto prípady niečo schválila. Malo by to byť niečo vyše 200 eur. Aspoň čosi,“ povedal Miroslav Brisuda z Ondrašovej, ktorý by si želal, aby vláda mala pripravený plán postupného otvárania prevádzok.
„Podobne je to v Česku či v Rakúsku a aj my by sme sa mohli touto cestou vydať. Nech vieme, ako to asi bude. Samozrejme, ak to situácia dovolí. Zdravie je stále na prvom mieste.“
Ako v zlom sne
Do zložitej situácie sa pre pandémiu s koronavírusom dostala aj kaderníčka Andrea Kuželková.
„Podnikám 26 rokov, ale ani len vo sne by mi nenapadlo, že budem musieť kaderníctvo zatvoriť pre takéto okolnosti. Žiaľ, nedá sa nič robiť, musela som to prijať ako holý fakt. Momentálne som ako samoživiteľka so školopovinnou dcérou na OČR, takže zatiaľ aký-taký príjem mám, no vyskakovať veľmi nemôžem. Rezervy som investovala do modernizácie prevádzky, do ktorej som sa po zbúraní Priora presťahovala. Z podnikania mi tak nateraz ostali náklady. Napríklad za nájom. Rozlúčiť sa musím aj s jednou kolegyňou, ktorá u mňa pracovala na dohodu. Najprv sme to skúšali skrátením úväzku, lenže ani to sa nedá pre odvody utiahnuť. Snažia sa mi pomôcť rodičia, ale to nemôžem prijať, veď sami žijú z dôchodkov,“ povzdychla si kaderníčka.
Aj Andrea Kuželková si želá, aby sme koronavírus čo najskôr porazili.
„Pár mesiacov vydržíte, ale dlhodobo by to bol problém. Bojím sa, čo bude, do takejto neistoty som sa za celý život nedostala.“