MARTIN. Na domáce samoštúdium si pre mimoriadne opatrenia vlády museli zvyknúť aj turčianski žiaci a študenti. Už viac ako mesiac fungujú spolu so svojimi vyučujúcimi v špeciálnom režime, počas ktorého im cez webové stránky škôl alebo sociálne siete, či e-maily pribúdajú každý deň domáce úlohy a rozpis učiva na naštudovanie.
V napätí boli doposiaľ maturanti, ktorí nevedeli, čo s nimi bude.

Skúška z dospelosti
Rozuzlenie priniesla štvrtková tlačovka Branislava Gröhlinga, ministra školstva a mnohí maturanti si po nej vydýchli. Šéf rezortu školstva oznámil,

že ústne maturity sa pre situáciu s koronavírusom v aktuálnom školskom roku neuskutočnia. Hodnotenie na maturitnom vysvedčení vznikne spriemerovaním koncoročných známok zo všetkých ročníkov a polročných známok z posledných dvoch ročníkov z predmetu alebo skupiny predmetov.
Výsledné známky sprístupní škola plnoletému žiakovi alebo zákonnému zástupcovi neplnoletého žiaka do 12. mája.
„Ak žiak s priemerom súhlasí, zmaturoval," vysvetlil Branislav Gröhling .Ak študenti nebudú súhlasiť s výslednou známkou, budú môcť absolvovať štandardnú maturitu.
Niektorí aj poľavili
Novinku celkom s radosťou privítala i maturantka Veronika Murgašová z Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine.
„Odľahlo mi. Konečne vieme, čo s nami bude a nemusíme byť viac v napätí. Na maturity som sa ale dôsledne pripravovala, takže ak by sa konali, neprekážalo by mi to. Viem však, že niektorí spolužiaci v posledných dňoch trochu poľavili s učením, lebo dúfali, že sa záverečné skúšky zrušia, tak tí sú určite radi,“ pousmiala sa vzorná študentka.
Pozdáva sa jej aj možnosť, že ak niekto nebude spokojný s priemernou známkou, môže požiadať o ústne maturity.
„Som ale zvedavá, ako to vymyslia s príjimačkami na vysoké školy. To je ešte stále otázne,“ doplnila študentka, ktorá si uvedomuje, že tohtoroční maturanti zažívajú zrušenie skúšok úplne po prvý raz v histórii.
„Vlani sme sa boli pozrieť na maturity u nás na škole, aby sme vedeli, čo nás čaká, ale teraz nič z toho pre koronavírus už platiť nebude. Takéto niečo ešte asi žiadny študent nezažil,“ povedala Veronika Murgašová, ktorá obľubuje prírodné vedy – biológiu či chémiu. Aj preto si prihlášku podáva na Lekársku fakultu, kde by rada študovala zubné lekárstvo.
Dostatočné zrkadlo
Igor Libo, riaditeľ Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine, rozhodnutie ministerstva akceptuje.
„Za osem rokov dôkladne poznáme našich študentov a ich vedomosti, takže spriemerované známky naozaj odzrkadlia to, ako sa učili a snažili počas celého štúdia. Maturitnú skúšku som vždy považoval za zbytočné trápenie žiakov. Neraz sa nám napríklad stalo, že excelentná žiačka, ktorá mala celé roky samé jednotky, odrazu na maturitách zo stresu zlyhala a výslednú známku mala horšiu, hoci sme vedeli, že mala na viac,“ vyslovil sa Igor Libo.
Podobný názor zastáva i Jozef Zanovit, riaditeľ Spojenej školy Martin, podľa ktorého výsledná vypriemerovaná známka je dostatočným zrkadlom vedomostí študentov.
„To isté platí aj o praktickej maturitnej skúške. Naši majstri majú za tie roky dostatočný prehľad o zručnostiach žiakov. Navyše súčasťou výslednej známky