MARTIN. Posledná rozlúčka so zosnulými v Martine je pre koronavírus taktiež čiastočne odlišná ako doposiaľ.
Podľa nariadenia Krízového štábu mesta Martin sa pohrebu môže zúčastniť iba najbližšia rodina. Dôvodom je zamedziť šíreniu nákazy medzi veľkým počtom zhromaždených ľudí.
Niektorí čakajú vonku
Smútočnú reč a vedenie kompletného pohrebného obradu má v martinskom Dome smútku vo svojej réžii aj Ján Cíger z Martina. Hovorí, že zosnulí nové nariadenia plne rešpektujú.
„Obradu vo vnútorných priestoroch sa zúčastňuje do desať ľudí a všetci majú na tvári ochranné rúška. Ostatní príbuzní a známi čakajú vonku, kde cez reproduktor počúvajú smútočnú reč a priebeh pohrebu prebiehajúceho vo vnútri,“ opisuje Ján Cíger.
„Pohreb je spoločenská udalosť a každý zosnulý si zaslúži dôstojnú poslednú rozlúčku, či už je pandémia alebo nie. Preto obrad, aj moja smútočná reč, ktorú si pripravím, je rovnaká a je jedno či je sála plná alebo len s desiatimi ľuďmi,“ dodáva Ján Cíger.

Nový balík služieb pre koronavírus
V súvislosti s koronavírusom zaradila martinská pohrebná služba Silencia pre pozostalých špeciálnu ponuku. Ako jedni z prvých na Slovensku poskytujú vyčistenie priestorov či bytov po prevzatí zosnulého tzv. germicídnymi žiaričmi, ktoré vysterilizujú vzduch v celej miestnosti.
„Ponúkame tiež možnosť online prenosov pohrebných obradov, ktoré sú v súčasnosti obmedzené na maximálne desať ľudí a nie každý sa tak môže rozlúčiť so svojim zosnulým príbuzným alebo známym. Videoprenos sa bude dať sledovať cez internet po zadaní unikátneho kódu, ktorý dostane rodina zosnulého,“ vysvetlil Ivan Fontáni, konateľ Silencie.
Novinkou v rámci opatrení pred možným šírením koronavírusu je tiež zavedenie tzv. pohrebného prístrešku priamo na cintoríne nad hrobovým miestom.
„Obrad môže prebehnúť aj na voľnom priestranstve a nie v Dome smútku a to za väčšieho počtu ako desať ľudí pri dodržaní dvojmetrových odstupov,“ vysvetlil Ivan Fontáni.