Až 25 klientov z Domu svätého Martina sa nakazilo koronavírusom. Má sa kto starať o seniorov?
Situácia sa v tomto smere zlepšila, o klientov zariadenia sa stará deväťčlenný personál. Samozrejme, sú aj pod stálym dohľadom lekárov a v prípade potreby tak vieme rýchlo reagovať na zmeny ich zdravotného stavu. Podľa slov pani riaditeľky, s ktorou sme v pravidelnom kontakte, situáciu s opatrovaním a starostlivosťou zvládajú. Navyše je predpoklad, že sa časť zamestnancov po ukončení PN alebo OČR vráti do práce. Bude to však závisieť aj od toho, ako sa budú otvárať predškolské a školské zariadenia.
Sestričky či opatrovateľky sa nemôžu vrátiť domov, musia dodržiavať karanténu. Kde bývajú?
Ubytovanie majú zabezpečené v internáte Dopravnej školy v Priekope, kde sa presúvajú súkromnými autami, aby neprišli do kontaktu s inými ľuďmi. Za prísnych hygienických a bezpečnostných pravidiel sme im za asistencie mestskej polície zabezpečili dotankovanie vozidiel, čo je zásluha primátora Martina – Jána Danka. Samozrejme, aj na internáte sú zavedené prísne opatrenia, verejnosť nemusí mať obavy z nezodpovedného nakazenia.

Po jednom zo zasadnutí krízového štábu ste avizovali nedostatok ochranných pomôcok.
Už sme na tom lepšie, najmä vďaka ochote a solidarite či už ľudí z regiónu, resp. rôznych firiem. Najviac nám chýbali respirátory, denne ich v zariadení potrebujú pätnásť. Tento problém nám pomohla vyriešiť spoločnosť Kelex, ktorá nám darovala tisíc respirátorov typu FFP 2. Okrem zariadenia postihnutého koronavírusom sme ich tak mohli poskytnúť aj ďalším domovom sociálnych služieb. Zabezpečili sme aj špeciálne plášte, ktoré slúžia pri vykonávaní osobnej hygieny klientov, čím sa šetrí aj ochranný odev zdravotníkov. Ja osobne som zakúpil pre personál zariadenia ochranné okuliare. Jedna z firiem nám pomohla aj so zabezpečením pitného režimu, ďalšie s ovocím či vitamínmi. Pomôcky centralizujeme na Okresnom úrade v Martine a som úprimne vďačný za každú pomoc. Samozrejme, prípadne ďalšej sa nebránime.