Peter žije v oblasti Baden-Württemberg, ktorá patrí medzi nemecké lokality s najvyšším počtom nakazených. Vrútočan, hovorí, že hoci je v Nemecku okolo 130-tisíc ľudí chorých na koronavírus a z toho tisíce už aj zomreli, nosenie rúšok a zatváranie prevádzok bolo u nich doposiaľ iba výnimkou. Preto veľmi oceňuje prístup slovenskej vlády, ktorá sa snažila rôznymi striktnými nariadeniami zamedziť šíreniu pandémie, hoci sme nikdy nemali tak hrozivé čísla ako v Nemecku.

„Je zarážajúce, že rúška nám nemecká vláda odporučila nosiť až od začiatku apríla. Pri vstupe do obchodu alebo do dopravných prostriedkov je to povinné iba pár dní. Vonku na vzduchu rúško mať nemusíte, no Nemci sú aj tak nespokojní a protesty sú na bežnom poriadku. Najnovšie najmä v Berlíne a Hamburgu. Najradšej by asi nenosili žiadne rúška a fungovali normálne,“ krúti hlavou Peter.
Hovorí, že keď sa začali objavovať prvé prípady nákazy v Nemecku, všetko u nich fungovalo úplne normálne. Reštaurácie, kaviarne, obchody i nákupné centrá praskali vo švíkoch ako vždy.
„Toto je krajina, kde sa peniaze a ekonomický rozmach zjavne uprednostňujú pred zdravím človeka. Vtedy málokoho napadlo, aké je vzácne ísť na čerstvý vzduch do prírody, byť s rodinou, pozrieť si západ slnka alebo pomáhať ľuďom, ktorým chýbajú peniaze dokonca aj na teplé jedlo,“ zmieňuje sa.
Ľahostajný prístup
Peter tiež znechutene spomína na situáciu, keď pre problémy s platničkou musel ostať dlhšie PN, no jeho šéfa nezaujímalo, ako sa má, ale kedy konečne nastúpi späť do práce. Navyše nielen jeho firma sa aj po prepuknutí pandémie, kedy už Nemecko malo takmer sto tisíc nakazených, vykašľala na mimoriadne opatrenia.
„Bol som vtedy na PN-ke, ale kolega ma informoval, že rúška vo firme nenosí nikto, dezinfekcia je len pri vstupe a výstupe, toalety sú špinavé bez dezinfekcie, pracovisko a stroje sa rovnako nedezinfikujú. Rovnakú skúsenosť mal i môj kamarát, ktorý pracuje pre inú spoločnosť 250 kilometrov odo mňa,“ opisuje Peter ľahostajný prístup nemeckých zamestnávateľov.

Vyľakaná bankárka
Pre spomínané problémy s platničkou a chrbticou začal Vrútočan chodiť na rehabilitácie v Nemecku, kde sa mu zdravotná sestra posťažovala, že musí makať od rána do večera a vedenie im nevie kúpiť ani ochranné rúška. Aj ju