TURČIANSKE TEPLICE Príchod 46 repatriantov spôsobil v malom kúpeľnom meste rozruch.
Niektorým ľuďom sa nepáčilo, že za miesto povinnej štátnej karantény bol vybraný internát strednej pedagogickej školy, ktorý sa nachádza na sídlisku Horné Rakovce.
„Upozornil som krízový štáb na riziká výberu tohto centra v našom meste. Štátne orgány ale rozhodli, tak to musíme vziať na vedomie. Na druhej strane, ani repatrianti nemali na výber a idú tam, kde im to nariadia. Buďme mestom, ktoré nepanikári a rado by týchto občanov privítalo v inom čase, za iných podmienok v našich rekreačných zariadeniach,“ uvádza sa v liste poslancom, ktorý písal Igor Hus, primátor Turčianskych Teplíc.
Aj slovné prestrelky
Repatrianti začali na internát prichádzať v piatok 1. mája v skorých ranných hodinách.
Niektorí prišli vlastným autom, ďalší autobusom. Problém nastal pri ubytovaní. Keď sa ľudia, ktorí pricestovali do Teplíc autobusom dozvedeli, že majú byť v jednej bunke (v dvoch izbách so spoločnou kúpeľňou a toaletou) ubytovaní štyria, tak začali protestovať.

Vyjadrovali obavy z možného nakazenia koronavírusom, čo sa už v iných zariadeniach v takýchto bunkách stalo. Aj preto požadovali samostatné izby. No vyhovené im nebolo. Situácia sa vyostrovala, emócie pracovali a došlo aj k slovným prestrelkám.
My sme sa do Turčianskych Teplíc vybrali v pondelok a s navrátilcami zo zahraničia sme sa aj rozprávali. Atmosféra už bola pokojnejšia.
„Išli sme si hľadať robotu do Břeclavi, no nepochodili sme a museli sme sa vrátiť. Bolo nám jasné, že skončme v štátnej karanténe,“ vysvetľoval chlapík z Malaciek.
Medzi navrátilcami boli aj opatrovateľky z Rakúska, ďalší pracovali v Nemecku, jedna pani, ktorá inak dlhší čas žila v Číne, bola na dovolenke v Indii a teraz sa vracala domov – do Žiaru nad Hronom.

„Internát je starší a podľa toho aj izby vyzerajú. Ale to nám neprekáža, dá sa to zvládnuť, vieme, že nie sme na dovolenke. Prakticky môžeme vyjsť len na balkón, nesmieme vôbec opustiť izbu. Strava je dobrá, varí sa tu v internáte, ja ani toľko mäsa, čo dostávame, nezjem. Čas si krátime sledovaním správ, ale len cez internet, rozprávame sa, čítame knihy a aj spíme,“ povedala Viktoria Fricová.
Čakanie na testy
Pochvalne sa vyjadrila aj o ľuďoch, ktorí sa o nich starajú.
„Snažia sa nám v rámci možností vyjsť v ústrety. Dokonca nám robia aj nákupy. Od mesta sme dostali aj balíček s ovocím a vitamínovým práškom.“
Teplická radnica zabezpečila pre personál aj ochranné štíty a dezinfekciu.
Pre ľudí v karanténe bolo najočakávanejšou udalosťou testovanie. Dočkali sa v stredu.
„Všetci dúfame, že výsledky budú pre nás priaznivé a budeme môcť ísť do domácej karantény. Ostať tu ďalšie dva týždne by bolo pre každého z nás už ťažké,“ vyslovila sa Viktoria Fricová.
Testy dopadli na jednotku, všetci mali negatívne výsledky a v piatok sa mohli pobrať domov do domácej karantény.
V piatok 8. mája pricestovalo do Turčianskych Teplíc ďalších 22 repatriantov.