MARTIN. Dlhé hodiny učenia, obavy, stres, ale napokon obrovská úľava, radosť, oslava a lúčenie so školu a spolužiakmi. Toto všetko zvyčajne zažívajú maturanti.
Teraz to bolo iné. Najprv študentom pre koronavírus odpadla písomná časť maturity a neskôr aj ústna.
Hodnotenie na maturitnom vysvedčení vzniklo spriemerovaním koncoročných známok zo všetkých ročníkov a polročných známok z posledných dvoch ročníkov z predmetu alebo skupiny predmetov.
Druhá šanca
Výslednú známku museli školy sprístupniť žiakom do 12. mája. Ak žiak s výsledným priemerom súhlasil, zmaturoval. Ak nie, mohol absolvovať klasickú ústnu skúšku.

Drvivá väčšina maturantov sa s výsledkom uspokojila a len jedno percento požiadalo o vykonanie maturitnej skúšky.
Pár jednotlivcov sa našlo aj v Martine na osemročnom Gymnáziu Jozefa Lettricha.
„V zásade mi vyhovovalo, že som nemusel ísť z niektorých predmetov maturovať, napríklad zo slovenčiny mi to veľmi pomohlo. Keďže som však ešte nemal vyjadrenie z vysokej školy, či ma zobrali alebo nie, tak som usúdil, že z matematiky potrebujem lepšie známku, lebo s trojkou by som sa zrejme ďaleko nedostal,“ vysvetľoval Filip Straka, prečo sa na maturitnú skúšku prihlásil.
Maturita prebehla v komornej atmosfére, škola bola prakticky prázdna, len v jednej triede sa skúšalo.
„Mne to celkom vyhovovalo, všade bol pokoj, nič ma nerozptyľovalo,“ povedal Filip, ktorý napokon z matematiky dostal jednotku.
„Z triedy sme boli dvaja, čo sme sa na matiku prihlásili. Vzájomne sme si pomáhali, vyriešili veľa úloh. Učil som sa zhruba tri hodiny denne. Občas som sa išiel von vyvetrať, nedá sa stále sedieť len nad knihami. Samozrejme, keď už sa dni do maturity krátili, tak som cítil aj stres. No keď už som bol v triede, vytiahol si otázku, tak zo mňa opadlo.“