MARTIN. Po trojmesačnom období domáceho samoštúdia sa aj mnohí turčianski žiaci a škôlkari vrátili späť do škôl. Niekde to učitelia poňali skôr voľnejšie a preberaniu nového učiva sa až tak nevenovali, inde prebiehali normálne vyučovacie hodiny v kombinácii s vonkajšími aktivitami.
Rady pred školami
Nápor radov detí s rodičmi pred vstupom do budovy školy museli zvládnuť učitelia najmä v prvý deň po návrate školákov. Zdržanie spôsobilo písomné

odovzdávanie vyhlásení rodičov, že ich deti sú zdravé a formulára týkajúci sa toho, ako a s kým môžu žiaci odísť po vyučovaní domov. Vstup do škôl bol dokonca načasovaný a rozdelený do skupín. Samozrejmosťou bolo meranie teploty všetkých žiakov.
„Dcéra chodí do ZŠ Nade Hejnej a tu školákom určili tri vchody. My sme išli o 7.40 h. Prvý deň sme si na vstup počkali, lebo učitelia kontrolovali nielen to, či máme vyplnené formuláre, ale tiež povinný hygienický balíček a dve ochranné rúška na tvár. Ďalšie dni už boli bezproblémové a dcéru som odovzdal takmer hneď,“ opísal Martinčan Roman.
Z domu vidia, čo sa deje v triede
Rušno mali v prvý deň po návrate žiakov do škôl tiež na ZŠ Alexandra Dubčeka v Martine.
„Aj u nás sa tvorili rady, ale všetko sme,, našťastie, zvládli. Zdržovalo najmä vypisovanie formulárov, lebo mnohí rodičia na ne úplne zabudli a museli to riešiť na mieste. Do školy nám nastúpilo 93 percent žiakov prvého stupňa a asi 65 percent piatakov. Ostatné ročníky majú naďalej domáce samoštúdium,“ priblížila Dana Brezňanová, riaditeľka ZŠ Alexandra Dubčeka.
Dodala, že napríklad piataci, ktorí ostali doma, sa cez video napoja na vyučovanie prebiehajúce v tej chvíli v ich triede v škole a učia sa tak naraz so spolužiakmi.
Problémy robil slabý signál
Tamojšie deti sa zhodli, že škola im počas karantény veľmi chýbala, až sa tomu čudovali.
„Domáce učenie mi síce išlo super, mali sme ho cez aplikáciu Skype a s ostatnými sme sa videli na monitore. Problém bol, keď som mala slabý signál a online hodina občas vypadávala. Vtedy som sa musela pýtať pani učiteľky, o čom som z jej vysvetľovania prišla,“ spomenula druháčka Viktória Vojtasová.
Tretiak Lukáš Klaudíny bol aj sčasti rád, že je doma a nemusí každý deň vstávať skoro ráno do školy.
„Takéto vyučovanie bolo zaujímavé, ale viac sa mi páči, keď sme spolu všetci naživo v triede. Chýbali mi spolužiaci, lebo keď niečo na hodine nevieme, tak si vzájomne poradíme. Cez prestávky sa vždy spolu hráme alebo len tak rozprávame,“ povedal školák.
Papieriky s menom
Triedu s nadanými deťmi učí na tejto škole aj pedagogička Viera Dobošová. Opätovný návrat do škôl preto nepoňala ako trávenie času v družine, ale žiaci mali na laviciach učebnice ako bežne.
„Utvrdzujeme si učivo, ktoré sme prebrali počas karantény, ale riešime i nové veci. Keď im niečo nie je jasné, dovysvetlíme si,“ opísala dlhoročná pedagogička, pre ktorú bolo nedávne online vyučovanie taktiež novinkou.
„Bola to situácia, akú ešte nikto nezažil. V prvé dni aj nám trvalo, kým sme si