Poľnohospodárske družstvo Turiec so sídlom v Dubovom stálo ešte pred štyrmi rokmi pred krachom. Nemalo financie na bežnú prevádzku, na výplaty zamestnancov a pôda, ktorá je pre družstvá najcennejším majetkom, bola v katastrofálnom stave. Neúrodná, bez živín, neopracovaná. Tento stav zmenil až nový majiteľ, slovenská spoločnosť Sanagro. Tá postavila na nohy aj ďalšie družstvá nielen v našom regióne.
Rozbory ukázali, ako Sanagro zachránilo pôdu
Pamätáte sa na to, ako pôda v Turci v minulosti živila celú dedinu a naši predkovia zasvätili poliam svoj život? Dnes to už neplatí. Mnohé družstvá dnes bojujú o prežitie, majú finančné problémy a bojujú s nedostatkom mladých zamestnancov. Toto bol tiež prípad Poľnohospodárskeho družstva Turiec z Dubového.
Finančné ťažkosti, ktoré sa ťahali dlhé roky, mu spôsobili, že nebolo schopné investovať do obnovy pôdy a dobrého chodu. Družstva sa tak ujala firma Sanagro. „Po prvotných investíciách do vyplatenia faktúr, zamestnancov a neuhradených nájmov sme sa pustili do obnovy strojového parku pre obrábanie ornej pôdy a porastov, kúpili sme nové traktory a príslušné náradie. To nám umožnilo vykonávať práce riadne a načas. V rokoch 2017 až 2018 sme kompletne vyvápnili celú výmeru ornej pôdy a pasienky určené pre pasenie dobytka, čím sme jej vrátili kvalitné živiny a zaistili zvýšenie úrodnosti,“ vymenúva pre ECHO jednotlivé kroky Tomáš Kohút, generálny riaditeľ spoločnosti Sanagro. Ako podotýka, do pôdy pravidelne pridávajú živiny a štvrtinu ornej pôdy každý rok podrývajú. Aj preto sa voda do pôdy dostáva ľahšie a udržuje sa v nej. Rozbory pôdy pritom len nedávno ukázali, že sa Sanagru podarilo dosiahnuť optimálne Ph pôdy pre pestovanie plodín. Obnovou prešli aj lúky a pasienky.
„Len na družstve Turiec v Dubovom hospodári Sanagro na 1 518 hektároch ornej pôdy a viac ako tisíc hektároch trvalých trávnatých porastov,“ uvádza Peter Ujmiak, ktorý má na starosti družstvá v Turci. Ide o plochy, ktoré má Sanagro prenajaté od 1 350 nájomcov. Sanagro hradí nájomné za pôdu pravidelne, v riadnej výške a načas, rovnako tak aj platí dane z pôdy. „Každý, kto žije v našom chotári, má možnosť sa presvedčiť, že Sanagro na farmách hospodári zodpovedne a prostriedky investuje do pôdy. Tým uchováva jej hodnotu, čím do budúcna garantuje platenie nájmu v dohodnutých čiastkach a v stanovených termínoch. Všetkých vlastníkov pôdy považujeme za dôležitých a dlhodobých partnerov,“ hovorí Ján Virteľ, agronóm Poľnohospodárskeho družstva Turiec v Dubovom.
Pomocná ruka tak potrebná na Turci
Sanagro sa snaží pomôcť viacerým farmám v regióne Turca. Podarilo sa mu zachovať prácu 30 ľuďom na PD Turiec v Dubovom, ale aj miesta pre 60 pracovníkov na farme AFG v Turčianskych Tepliciach. Družstvo AFG dlhodobo potápali finančné problémy, no vďaka tolerantnému prístupu Sanagra, ako najväčšieho veriteľa, a jeho aktívnej účasti na riadení, sa firma začína opäť stavať na nohy.
Pomocnú ruku podalo Sanagro aj susednému družstvu PD Mošovce, a to formou odkúpenia pohľadávky práve voči spomínanej spoločnosti AFG, ktorej problémy spôsobovali ťažkosti aj PD Mošovce. „Posledné dva roky spolupracujeme so spoločnosťou Sanagro pri nákupe osív, hnojív, chémie, nafty, olejov a taktiež v odbyte komodít. Spolupracujeme na princípe vzájomnej výhodnosti k obojstrannej spokojnosti,“ hovorí predseda PD Mošovce Peter Ryba, ktorý stojí za jeho úspechom.
Cieľom fariem, ktoré spadajú pod Sanagro, je aktívna podpora slovenského agrosektora a dosiahnutie cieľa „z farmy na stôl“. To znamená užšiu spoluprácu domácich družstiev a regionálnych spracovateľov. Aj tu sa prejavila solidarita, ktorá je v agrosektore nevyhnutná. Sanagro v posledných mesiacoch pomohlo okolitým družstvám na Turci, ktoré postihol prepad cien mlieka. Do svojej mliekarne Bukovina prijali ovčie mlieko z Mošoviec a otvorili odbytové kanály pre kravské mlieko pre susednú farmu PD Gader.
Sanagro podporuje mikrofarmárov
Sanagro ešte okrem Turca pôsobí na Slovensku v ďalších dvoch regiónoch – v Senici a Hlohovci. Prístup k revitalizácii fariem je rovnaký aj tu. „Pôda na všetkých našich družstvách pravidelne dostáva potrebnú dávku maštaľného hnoja z našich mliečnych fariem. Vo všetkých regiónoch sme investovali do strojných zariadení a vzdelávania zamestnancov,“ dopĺňa riaditeľ Sanagra Tomáš Kohút.
V snahe napĺňať spomínaný cieľ „z farmy na stôl“ už Sanagro rozbehlo pestovanie slovenskej zeleniny, v hlavnom meste otvorilo vlastnú predajňu, kde predáva výlučne výrobky z vlastných fariem. No zároveň podporuje lokálnych malých producentov, ako je napríklad Gejza Varga z Kravian nad Dunajom, ktorý produkuje jablčné šťavy.
Pozn. red.: inzertný materiál je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jeho obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.
Autor: Komerčný článok