MARTIN. Rekonštrukcia horúcovodu firmy Stefe na Zelenej ulici a v priľahlej Čajkovského štvrti v martinskej časti Priekopa ohrozuje budúcnosť viacerých cenných starších drevín. Stromy údajne stoja v trase plánovanej opravy a hrozí, že ich dodávateľská firma bude musieť vyrúbať.
Zabraňujú klimatickým zmenám
Nesúhlas s možným vypílením drevín vyslovil i Ján Topercer, ekológ z Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici. Ide o asi 50-ročný tis

obyčajný a približne 40-ročný mohutný pajazmín vencový, ktoré sa nachádzajú pri vchode bytovky na Zelenej ulici a jeden starší vitálny javor cukrový stojaci na rohu paneláku v Čajkovského štvrti. Hovorí, že ich výrub by bol bezohľadný a ničivý voči životnému prostrediu.
„Tieto aj ďalšie staršie dreviny v spomínanom priestore sú dlhodobou a funkčnou súčasťou tzv. zelenej infraštruktúry, ktorú presadzujú i viaceré strategické dokumenty a usmernenia Európskej komisie. Všetky vyzdvihujú takéto staršie stromy aj ako základné prvky dôležitých adaptačných opatrení voči kontinentálnym a globálnym zmenám klímy i voči stratám biodiverzity,“ vysvetľuje Ján Topercer.
Pretrasovanie horúcovodu
Ekológ zároveň požaduje bezodkladné zastavenie pripravovaného výrubu spomínaných drevín pozdĺž trasy opravovaného horúcovodu firmy na Zelenej ulici a v priľahlej Čajkovského štvrti.
„Taktiež žiadam o úpravu trasy horúcovodu alebo technického riešenia horúcovodu i prípadných ďalších plánovaných inžinierskych sietí tak, aby k žiadnemu ničeniu ani poškodzovaniu vitálnych starších drevín nemohlo dôjsť,“ dopĺňa Ján Topercer.
Ako ďalej hovorí, už roky rastie váha vedeckých dôkazov o starších drevinách a ich zásadnom ekologickom, environmentálnom, estetickom, historickom i kultúrnom význame, a to aj v mestskom prostredí.
„Z atmosféry sťahujú a v telách i v opade ukladajú neporovnateľne viac uhlíka ako mladé dreviny. Podobne sú na tom so zadržiavaním zrážok, produkciou kyslíka, vodných pár a tieňa. Tým o niekoľko rádov účinnejšie ako mladé stromy zlepšujú miestnu klímu a pomáhajú aj nám prispôsobiť sa jej silnejúcim globálnym a regionálnym zmenám,“ argumentuje Topercer.
Rúbať budú iba v krajnom prípade
Spoločnosť Stefe Martin už s rekonštrukciou horúcovodu v okruhu Priekopa 2 začala minulý týždeň, keďže na ňu dostali stavebné povolenie od mesta Martin.
Dušan Hruška, technický riaditeľ Stefe priblížil, že ide o odkrytie existujúcich tepelných kanálov, odstránenie pôvodných starých potrubí a následnú montáž nových predizolovaných potrubí.
Tieto potrubia majú v zmysle legislatívy zriadené ochranné pásmo, v ktorom nie je povolené okrem iného ani vysádzanie drevín a je určené na zabezpečenie ich spoľahlivej a plynulej prevádzky a na zabezpečenie ochrany života, zdravia osôb a majetku.
„Naša spoločnosť urobí všetko preto, aby sme počas rekonštrukcie čo najmenej zasiahli do spomínaných drevín. Aktuálne ešte nevieme, či ich bude nutné odstrániť, to sa ukáže až počas postupujúcich prác. Každopádne budeme individuálne riešiť každú jednu drevinu a jej prípadný výrub v spolupráci s Okresným úradom Martin - Odborom starostlivosti o životné prostredie a Národným parkom Veľká Fatra,“ ozrejmil Dušan Hruška.
Doplnil, že podobné rekonštrukcie realizuje ich spoločnosť na území Martina každoročne už trinásť rokov a vždy sa prípadný výrub drevín vyriešil k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán.
Okresný úrad Martin zatiaľ povolenie na výrub piatich stromov, o ktorý požiadala spoločnosť Stefe, nevydal. Žiadosť aktuálne prerokovávajú.
„Aj našou snahou je dotknuté dreviny ochrániť a ich výrub nastane len ak sa nenájde žiadne iné riešenie. Realizátorská firma bude čakať na naše rozhodnutie a podľa mojich informácii, ak by aj dostali kladné stanovisko na výrub, urobia to iba v krajnom prípade,“ doplnil Marcel Maťovčík, prednosta Okresného úradu Martin.