KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. Narodil sa 27.novembra 1929 v Banskej Štiavnici v rodine Jána Štillu, obchodníka z kláštorskej časti Lazany, kde sa v roku 1938 presťahovali. Miloš Štilla zmaturoval na gymnáziu v Znieve a po vysokej škole sa ako promovaný historik začína venovať dejinám Kláštora pod Znievom a jeho osobnostiam, ktorému zasvätil celý svoj život.
Ako predseda samovzdelávacieho krúžku viedol úspešnú delegáciu za povereníkom školstva a osvety Lacom Novomeským, aby zabránili zrušeniu znievskeho gymnázia v čase 80. výročia jeho vzniku.
Spoločensky znemožnený
Miloš Štilla dokonca už v roku 1949 v takej malej obci, akou boli Lazany, vybudoval spolu s miestnou mládežou prvý dedinský rozhlas. Ako maturant a poslucháč univerzity začal publikovať v rôznych periodikách. V roku 1960 sa stal šéfredaktorom Stredoslovenského vydavateľstva v Banskej Bystrici. Založil tu edíciu Náš kraj, v rámci ktorej vydával historické monografie, zborníky, almanachy. V tomto období ho zvolili za jedného z vedúcich funkcionárov Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV. V roku 1969 učí na katedre histórie. Jeho vysokoškolské účinkovanie však netrvalo dlho. Za knihu Znievske gymnázium, v ktorej skritizoval jeho zatvorenie i ľudí, ktorí ho zapredali, ho v roku 1972 vyhodili z fakulty, zakázali činnosť a spoločensky ho úplne znemožnili. Dlhé mesiace ostal bez zamestnania.
Po novembri 1989 prišla jeho rehabilitácia a od januára 1990 opäť učí na fakulte. Akademický senát ho hneď zvolil za prvého prodekana fakulty a za riaditeľa vedecko-výskumného ústavu regionalistiky.
Aj napriek zdravotným ťažkostiam nezaháľal
Za svoju vynikajúcu prácu dostal najvyššie vyznamenanie: Veľkú medailu UMB a Zlatú medailu UMB. Ministerstvo školstva mu udelilo Veľkú medailu svätého Gorazda za celoživotnú prácu a mimoriadny prínos k rozvoju školstva a vzdelanosti v Slovenskej republike.
Miloš Štilla je nerozlučne spätý s existenciou Pamätnej izby Znieva založenej v r. 1969, kedy mu pri príležitosti osláv 100. rokov znievskeho gymnázia udelelili čestné občianstvo. Vďakou za jeho činnosť mu bolo aj osobné blahoželanie Kláštorčanov, keď oslavoval 80-te narodeniny. O jeho zanietenosti svedčí aj to, že aj napriek zdravotným ťažkostiam stále pracoval, aktívne sa zaujímal o dianie v obci.
Obec Kláštor pod Znievom v roku 2019, pri príležitosti 150. výročia založenia 1. slovenského katolíckeho patronátneho gymnázia v Kláštore pod Znievom, vydala v reedícii Štillovu knihu Znievske gymnázium.