MARTIN. Turčianski včelári to túto sezónu nemajú jednoduché. Niektorí tento rok hodnotia ako jeden z najslabších, iní si ani nepamätajú, že by podobne nevydarenú sezónu zažili za celý svoj život.

„Tohtoročná sezóna bola slabšia. Bolo to spôsobené najmä veľkými výkyvmi počasia a častými zrážkami. Vtedy včely nemôžu vyletieť za potravou a ostávajú v úľoch,“ hovorí Rudolf Ulbricht, včelár, ktorý sa svojmu remeslu venuje už viac než 26 rokov.
Štefan Bindas, ktorý včelári odmalička, prirovnáva tohtoročnú situáciu k sezóne spred desiatich rokov, kedy Turiec postihli silné dažde a záplavy.
„V roku 2010 bola sezóna zlá, ale nebolo to také celoplošné ako dnes. Tento rok to zachvátilo nielen celé Slovensko, ale aj okolité štáty. Dôvody sú prírodné. Medardova kvapka sa doslova naplnila, počasie bolo kolísavé a niekedy boli teplotné rozdiely aj 15 – 20 stupňové.“
Turčianski včelári museli tento rok včely prikrmovať medom či cukrovou vodou, čo im značne skomplikovalo prácu. Keď včely nemajú potravu a musia ostávať v úľoch, premnožujú sa, nevenujú sa produkcii medu, ale hľadaniu potravy v okolí.
Včelstvo býva nepokojné, vznikajú rojové nálady a včelári musia pravidelne zasahovať, čo pre nich nie je jednoduché. Navyše, pri tvorbe rojov môžu včelári o včely nadobro prísť.
Slabnúce včelstvo
Včelári dlhodobo varujú, že včely z roka na rok slabnú. Dôvody nie sú len klimatické. Nebezpečné pesticídy, ktorými poľnohospodári striekajú polia a stromy, sú nepriateľom všetkých včelárov.
„Včely sú na tom horšie zásluhou človeka. To sa nedá nazvať inak, ako katastrofa. V našich včelárskych časopisoch a literatúre boli rôzne ankety, v ktorých aj starí skúsení včelári zhodnotili, že takýto problém nemali nie za 30, ale za 50 rokov. Tých problémov je celý komplex. Tento rok boli obdobia, keď nepršalo, svietilo slnko, kvety kvitli a včely nič nenosili. Jednoducho nebol nektár. Na tento fenomén ešte nemajú odpovede ani odborníci. Problémom je aj používanie ťažkých chemikálií v poľnohospodárstve, ktoré sa pri základnom výskume nejavia ako škodlivé pre včely, no z dlhodobého hľadiska vďaka nim včelstvo slabne a je v ohrození,“ hovorí včelár Borislav Bukovský.
Včelári zo Slovenského zväzu včelárov pravidelne žiadajú ministerstvo pôdohospodárstva o pomoc, no márne.
„Žiadosti zo zväzu chodia na ministerstvo pravidelne, no každým rokom je to horšie. Orgány nečinia, majú založené ruky a vyhovárajú sa na iné predpisy. Trpia predovšetkým včely a včelári. Nefunguje kontrola pestovateľov v období postrekov, ktorí často nedodržiavajú predpisy, pretože striekať pesticídy by mali v noci,“ povedal Rudolf Ulbricht.
Včelári sú tak odkázaní na ústnu dohodu a spoluprácu s roľníkmi a pestovateľmi vo svojom okolí. Budúcnosť včelárstva nevidia optimisticky.
Dôsledky sú fatálne
Niektorým včelárom nepodarená sezóna priniesla výrazné finančné ťažkosti. Málo medu, veľké výdavky na starostlivosť o včely aj obmedzenia v predaji. To sú otázky, ktorými sa včelári zaoberajú v súčasnosti.
„Dôsledky tejto sezóny sú pre niektorých včelárov, ktorí sa týmto remeslom živia, veľké. U mňa, bola aspoň jarná znáška z prvých kvetov úspešná. To bolo jediné, čo mi tento rok včely priniesli,“ povzdychol si Borislav Bukovský.