MARTIN. Turčianski dobrovoľníci a členovia občianskeho združenia Upracme Slovensko zorganizovali ďalšiu upratovaciu akciu.
Usporadúvajú ju pravidelne na jar na Deň Zeme a na jeseň v rámci Svetového čistiaceho dňa.
„Keď som sa prechádzal kdekoľvek po Slovensku, všade som videl smeti a čierne skládky, nie je to len problém Turca. Roky sa nelegálne hromadí odpad na rôznych miestach a mestá ani obce to veľakrát neriešia. Mnoho ľudí chodí denne okolo skládok a tvária sa, že neexistujú. Preto sme sa rozhodli, že s tým niečo urobíme,“ povedal Maroš Štuber, organizátor a aktivista.
Dobrovoľníci zorganizovali upratovaciu akciu Upracme Martin, do ktorej sa zapojilo okolo 30 dobrovoľníkov z Martina a okolia.
„Občianske združenie Upracme Slovensko sa snaží združovať firmy, školy aj jednotlivcov, aby boli motivovaní upratovať častejšie svoje okolie a viac si všímať životné prostredie. My sme sa v Martine opäť veľmi radi zapojili,“ vysvetľuje Veronika Gajdošová Ladňáková, spoluorganizátorka akcie.
Upratovať? A čo za to?
Okolie čistili dve skupinky dobrovoľníkov. Jedna skupina upratovala čiernu skládku pri rieke Turiec a druhá skupina študentov spolu s pedagogičkami zo Strednej priemyselnej školy v Martine mala na starosti upratovanie v okolí plavárne. Spolu vyzbierali 119 vriec odpadu, ktoré vážili až 1,58 tony.

Tohtoročnú upratovaciu akciu prišlo podporiť mnoho skalných dobrovoľníkov, ktorí sa zapájajú pravidelne, no prišli aj nové tváre.
„Z môjho pohľadu bola účasť ako vždy slabšia. Ale tešili sme sa každému jednému človeku. Ľudia na Slovensku majú dobrovoľníctvo pomýlené s brigádami. Často čakajú, že keď dobrovoľne prídu, niečo za to dostanú. Keď sme propagovali akciu, nedávali sme ľuďom vedieť, že tento rok dostanú chutné občerstvenie. Premýšľam, že na ďalší rok to napíšeme na plagát. Je to smutné, že ľudí viac motivuje odmena než pocit, že im príroda nie je ľahostajná,“ myslí si Veronika Gajdošová Ladňáková.
Atmosféra na akcii Upracme Martin bola príjemná. Dobrovoľníci okrem upratovania rozoberali problematiku čiernych skládok a možné riešenia, ktoré by mohli situáciu v prírode zlepšiť.
„Dobrovoľníctvo na Slovensku je doslova v plienkach. Zo spoločnosti sa vytratil úprimný záujem o prostredie, o prírodu aj o to, ako sa nám tu vlastne žije. Je veľmi rýchla doba. Ale ja sa vždy úprimne teším, keď vidím, že ľudia reagujú a pridávajú sa k nám nové tváre. Tento rok nám jeden dobrovoľník zabezpečil štvorkolku, na ktorej odnášal ťažké vrecia, ktoré by sme inak museli vláčiť 200 metrov v rukách,“ usmieva sa Maroš Štuber, organizátor.
Pomôcť môže aplikácia
Členovia združenia Upracme Slovensko z Martina plánujú svoju aktivitu venovať vzdelávaniu ľudí vo svojom okolí. Chcú naučiť ľudí, mestá aj obce viac používať aplikáciu TrashOut.
„Ako sa hovorí, všetko je už vymyslené, len to treba začať používať. Aplikácia umožňuje obyvateľovi nahlásiť čiernu skládku a mestu alebo obci následne príde upozornenie. V takom prípade by mali mestá a obce konať a čierne skládky odstrániť. Chce to trpezlivosť, kým sa všetci naučia aplikáciu využívať. Ona už v Martine funguje, len veľmi málo. Stáva sa, že ľudia nahlásia aj neporiadok pri koši, čo ale nie je čierna skládka. Aplikácia má zmysel, len to bude nejakú chvíľu trvať, kým sa začne viac efektívne využívať,“ myslí si Maroš Štuber.