MARTIN. Od štvrtka minulého týždňa musia pre pandémiu fungovať v prísne obmedzenom režime. Zamestnancom hrozí hromadné prepúšťanie.
Majitelia reštaurácií a kaviarní v Martine len sťažka veria prísľubu, že prísne opatrenia od vlády budú trvať sľúbených pár týždňov. Naopak. Niektorí čakajú, či ich vláda nezatvorí úplne. Aj keď situáciu nevedia odhadnúť, skôr sa prikláňajú k názoru, že minimálne do konca roka budú musieť pracovať obmedzene.
Nie je to len o biznise
Vo svojich prevádzkach majitelia martinských podnikov zažili mnoho krásnych chvíľ, vybudovali si vzťahy so zákazníkmi aj dodávateľmi. Zažili v nich kus života, nespočetné množstvo spoločenských akcií a „odchovali“ tam nejedného mladého učňa. Podniky sú pre nich mnohokrát domovom a prácou, ktorá ich napĺňa a ktorú milujú.

„Pravdepodobne veľa zamestnancov z gastronómie ostane bez práce. Neviem si predstaviť, ako sa budú ľudia vedieť tak rýchlo pretransformovať a zamestnať sa niekde úplne inde. Určite sa to dá, ale bude to minimálne zložité, ťažké a bolestivé. Ja pracujem v gastre viac ako 22 rokov, robím svoju prácu svedomito, poctivo aj keď je náročná. Neviem a ani si nechcem predstavovať, že by som mal v živote robiť niečo iné, svoju prácu milujem,“ povedal Michal Knoško, šéfkuchár a spolumajiteľ reštaurácie Čáry Máry.
Nútení prepúšťať
Majitelia kaviarní a reštaurácii kritizujú kompenzácie,