Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Lekár z martinského infekčného: Koronavírus je zákerný, ubližuje slabším

S Martinom Babušíkom, lekárom Infekčnej kliniky a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, sme sa rozprávali o chorobe, ktorá hýbe celým Slovenskom. Koronavírus podľa neho mnohí ustoja aj bez príznakov, no pre nemálo ľudí má aj fatálne následky. A na tých musíme myslieť.

 Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti 
Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin. Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin. (Zdroj: Roman Kopka)

Leto bolo po tvrdých jarných opatreniach na zamedzenie šírenia koronavírusu uvoľnenejšie, dalo sa čakať, že na jeseň dorazí druhá vlna a navyše s obrovskou silou?

– Nie je to žiadne prekvapenie, druhú vlnu avizovali epidemiológovia i lekári. Bola to len otázka času. Prakticky sme cez leto žili bežným spôsobom. Ľudia chodili na dovolenky, stretávali sa na rôznych športových, kultúrnych či rodinných podujatiach a v septembri sa všetci zišli v školách a na pracoviskách. Nie je preto žiadnym prekvapením, že vzniknú rôzne lokálne ohniská nákazy. Navyše zákernosť koronavírusu je najmä v tom, že ak zasiahne mladý organizmus, tak sa často neprejavia žiadne klinické príznaky, na rozdiel od chrípky, no infekcia sa ľahko prenáša a šíri.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od jari už s novým koronavírusom máte skúsenosti, čo o ňom už viete?

– Koronavírusové ochorenia nie sú neznáme, vyskytujú sa najmä u menších detí v podobe nádchy, soplíkov či bolesti hrdla. Covid-19 je nepoznaný subtyp koronavírusov, takže v populácii nie sú prítomné žiadne protilátky, žiadna ochrana. Z úniku tejto infekcie vedú len dve možnosti. Vytvorenie populačnej imunizácie alebo vakcinácia.

Aký je priebeh ochorenia u pacientov s covidom-19?

– U veľkej skupiny ľudí, približne až 90 percent, sa nevyskytujú žiadne prejavy ochorenia, u menšej skupiny pacientov pod 50 rokov sú to ako keby chrípkové príznaky – teplota, zimnica, bolesť kĺbov, škrabanie v krku a suchý dráždivý kašeľ.

Avšak na rozdiel od chrípky, choroba odozneje až po desiatich dňoch bez špecifickej liečby. K nám na oddelenie sa dostávajú stredne ťažké a ťažké prípady. Často ide o pacientov s chronickými ochoreniami, ako je cukrovka, chronické ochorenie dýchacích ciest – pľúc, onkologické ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Stáva sa, že aj mladí ľudia majú ťažší priebeh ochorenia?

– Výnimočne áno, je to väčšinou viazané na obezitu, cukrovku či iné ochorenia, s ktorými dieťa či mladý človek zápasí dlhší čas.

Najmä na sociálnych sieťach časť verejnosti koronavírus zľahčuje. Že je to len chrípôčka so soplíkmi a podobne. Ako vnímate takéto hlasy?

– Už sme si povedali, že značná časť populácie nemá žiadne príznaky a keď, tak podobné chrípke. To je fakt. Avšak je tu riziková skupina ľudí, ktorá keď ochorie, tak má obrovské zdravotné problémy, ktoré môžu viesť až k smrti.
V tom je covid-19 zákerný a rozhodne nie je na mieste, keď ho niekto zľahčuje a podceňuje. Aj u nás niektorí pacienti skončili na umelej pľúcnej ventilácii a nie vždy to malo šťastný koniec.

Aká je nádej, že sa po pľúcnej ventilácii stav pacienta zlepší?

SkryťVypnúť reklamu

– Pľúcna ventilácia je spojená s umelým spánkom a slúži na preklenutie obdobia, kedy dávame organizmu šancu pomocou vlastnej imunity sa zotaviť. Čo čítam a čo pozorujem, šanca na vyzdravenie je tak päťdesiat na päťdesiat.

Veľa sa už na spomínaných sociálnych sieťach hovorí o rúškach, aj v negatívnom slova zmysle. Niektorí ľudia ich odmietali, iní ich nosili pod nosom. Problém je aj s dodržiavaním odstupov, čiastočne i s dezinfekciou rúk.

– Niekto takéto nastavenia pravidiel vníma ako prehnané. Možno mladším ročníkom sa zdajú až zbytočné. Opäť – niekto nemusí mať žiadne príznaky, no je nosičom vírusu, ktorý sa ľahko prenáša. Teda aj na ľudí, najmä tých starších a zraniteľnejších, ktorí v priebehu pár dní ťažko ochorejú. Aj preto je dôležité prísne dodržiavať pravidlá a opatrenia. Nemali by sme byť sebeckí, myslíme aj na svojich rodičov či starých rodičov, na susedov a podobne. Medzigeneračná solidarita je aj v tejto situácii mimoriadne dôležitá.

Je tu opäť čas nenavštevovať sa, neorganizovať rodinné stretnutia...

– V tomto čase by to bolo veľmi rizikové. Aj preto sú v domovoch dôchodcoch zakázané návštevy. Je to tvrdé, aj ja s tým mám osobnú skúsenosť, keď som sa nemohol rozlúčiť so svojou mamou, ako by som chcel a ako by sa patrilo, no v záujme ochrany zdravia by najmä starší ľudia mali byť v istej izolácii od ostatných. A keď sa už niekto v rodine musí stretávať, tak prosím, nech vynechá z toho najstarších.

Aj na vašej klinike pribúdajú pacienti, máte plný stav, vozia k vám chorých ľudí aj z iných regiónov. Kde sa nakazili?

– Väčšinou sú to oslavy – svadby a jubileá. Ide teda o udalosti, na ktorých sa stretne veľa ľudí. Často aj z iných regiónov.

Keď sa koronavírus u nás v tejto podobe na jar vyskytol, ako ste to celé prežívali?

– Spočiatku to bol strach z nepoznaného, veď sa všade hovorilo o tom, aké je to vysoko nákazlivé a vysoko nebezpečné ochorenie. Život nás ale donútil s ním pracovať a zvyknúť si naň. Strach musel ísť do úzadia, no ostal veľký rešpekt a obozretnosť. Keď vidíte tie ťažké stavy, tak si nemôžete dovoliť nič zľahčiť a podceniť. Myslíte pritom aj na svojich blízkych, aby ste ich doma neohrozili. Na konci služby sme všetci fyzicky a aj psychicky unavení, občas cítiť i napätejšiu atmosféru, no vieme sa nad to všetko povzniesť a v záujme spoločného cieľa v záujme pacienta ťahať za spoločný koniec povrazu. Aj preto si si nesmierne vážim prácu našich sestier, sanitárov, upratovačiek. Bez nich by sme veľa nedokázali. A obdivujem ich ako sa dokážu s touto situáciou popasovať.

Veľa sa hovorí o obliekaní do ochranného odevu...

– To obliekanie je komplikované, no už sa trochu ustúpilo od celotelových návlekov. Zásadné je chrániť si tie miesta, ktoré sú „najideálnejšie“ pre vstup infekcie – nos, ústa, oči. Samozrejme, dôležitá je maximálna de-zinfekcia.

Keď v marci koronavírus prepukol aj na Slovensku, boli problémy s rôznymi ochrannými odevmi a pomôckami. Teraz ste na tom ako?

– Zatiaľ nepociťujeme žiadny nedostatok. Pomôcky sa prideľujú adresne, na konkrétne počty. Zásobovanie je v podstate plynulé.

Ako ochorenie prežívajú pacienti?

– U mnohých prevláda významný strach, niektorí sú aj vplyvom horúčok či iných chronických ochorení i zmätení a dezorientovaní. Mnohí pacienti sú k nám privezení z iných regiónov a to ich strach ešte umocňuje.

Z nemocnice sa prepúšťajú aj pacienti, ktorí ešte nie sú úplne doliečení. Prečo je to tak?

– Problémom sú kapacity, tlak na lôžka je veľký. Preto aj mnohí pacienti, ktorých zdravotný stav sa zlepší, no sú stále pozitívni, sa doliečujú doma. Potom aj rodinní príslušníci, korí s pacientom bývajú v spoločnej domácnosti a ktorí sa oňho starajú, sú pod dohľadom úradu verejného zdravotníctva a musia ostať v karanténe. Žiaľ, s doliečovacími zariadeniami je na Slovensku veľký problém. Nemôžu si navyše zobrať k sebe pacienta s takýmto ochorením, nemajú na to vytvorené podmienky.

Keď sa všetko dobre skončí, pacient vyzdravie, čo prežívate?

– Nejde len o ochorenie covid-19, vždy sme všetci šťastní a spokojní, keď sa naši pacienti v lepšom zdraví môžu vrátiť domov. A dobre nám padne, keď sa nám aj mnohí poďakujú. Je to dobrý a aj povzbudivý pocit.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  5. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  6. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 27 592
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 047
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 857
  4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 10 265
  5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 789
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 677
  7. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 966
  8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 827

Blogy SME

  1. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
  2. Vladimír Krátky: Tak čo, opäť sme to pohnojili ?
  3. Miroslav Danko: Riešenie problému s parkovaním
  4. Věra Tepličková: Môj vstup do strany
  5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVII - Zuberec, Múzeum oravskej dediny
  6. Martin Javorček: Investujete do akcií a ETF fondov – pozor hrozí vám až 40% dedičská daň a nikto Vám to nepovie.
  7. Tomáš Török: Zdá sa vám rok 2023 nestabilný? Využite to!
  8. Rasťo Boris: Večer moderného beatnika s pivom, zeleninou a trávou (Denník živého smrteľníka)
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 35 837
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 789
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 956
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 606
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 769
  6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 224
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 109
  8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 023
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Štvrtkové zastupiteľstvo trvalo viac ako 9 hodín.

Do dozorných rád boli nominovaní noví členovia, niektorí aj trikrát.


4 h
Režisér Rudolf Biermann.

Tvorcovia hľadajú ľudí do filmu po celom východnom Slovensku.


24. mar
Megabicykel nad obcou.

Obec vybudovala aj cyklotrasu.


30. mar

Cieľom inovatívneho vzdelávacieho programu FinQ je naučiť deti kriticky myslieť a zaujať stanovisko k reálnym životným situáciám v kontexte financií.


30. mar

Blogy SME

  1. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
  2. Vladimír Krátky: Tak čo, opäť sme to pohnojili ?
  3. Miroslav Danko: Riešenie problému s parkovaním
  4. Věra Tepličková: Môj vstup do strany
  5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVII - Zuberec, Múzeum oravskej dediny
  6. Martin Javorček: Investujete do akcií a ETF fondov – pozor hrozí vám až 40% dedičská daň a nikto Vám to nepovie.
  7. Tomáš Török: Zdá sa vám rok 2023 nestabilný? Využite to!
  8. Rasťo Boris: Večer moderného beatnika s pivom, zeleninou a trávou (Denník živého smrteľníka)
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 35 837
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 789
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 956
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 606
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 769
  6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 224
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 109
  8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 023
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?