Lekár z martinského infekčného: Koronavírus je zákerný, ubližuje slabším

S Martinom Babušíkom, lekárom Infekčnej kliniky a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, sme sa rozprávali o chorobe, ktorá hýbe celým Slovenskom. Koronavírus podľa neho mnohí ustoja aj bez príznakov, no pre nemálo ľudí má aj fatálne následky. A na tých musíme myslieť.

 Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti 
Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin. Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin. (Zdroj: Roman Kopka)

Leto bolo po tvrdých jarných opatreniach na zamedzenie šírenia koronavírusu uvoľnenejšie, dalo sa čakať, že na jeseň dorazí druhá vlna a navyše s obrovskou silou?

– Nie je to žiadne prekvapenie, druhú vlnu avizovali epidemiológovia i lekári. Bola to len otázka času. Prakticky sme cez leto žili bežným spôsobom. Ľudia chodili na dovolenky, stretávali sa na rôznych športových, kultúrnych či rodinných podujatiach a v septembri sa všetci zišli v školách a na pracoviskách. Nie je preto žiadnym prekvapením, že vzniknú rôzne lokálne ohniská nákazy. Navyše zákernosť koronavírusu je najmä v tom, že ak zasiahne mladý organizmus, tak sa často neprejavia žiadne klinické príznaky, na rozdiel od chrípky, no infekcia sa ľahko prenáša a šíri.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od jari už s novým koronavírusom máte skúsenosti, čo o ňom už viete?

– Koronavírusové ochorenia nie sú neznáme, vyskytujú sa najmä u menších detí v podobe nádchy, soplíkov či bolesti hrdla. Covid-19 je nepoznaný subtyp koronavírusov, takže v populácii nie sú prítomné žiadne protilátky, žiadna ochrana. Z úniku tejto infekcie vedú len dve možnosti. Vytvorenie populačnej imunizácie alebo vakcinácia.

Aký je priebeh ochorenia u pacientov s covidom-19?

– U veľkej skupiny ľudí, približne až 90 percent, sa nevyskytujú žiadne prejavy ochorenia, u menšej skupiny pacientov pod 50 rokov sú to ako keby chrípkové príznaky – teplota, zimnica, bolesť kĺbov, škrabanie v krku a suchý dráždivý kašeľ.

Avšak na rozdiel od chrípky, choroba odozneje až po desiatich dňoch bez špecifickej liečby. K nám na oddelenie sa dostávajú stredne ťažké a ťažké prípady. Často ide o pacientov s chronickými ochoreniami, ako je cukrovka, chronické ochorenie dýchacích ciest – pľúc, onkologické ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Stáva sa, že aj mladí ľudia majú ťažší priebeh ochorenia?

– Výnimočne áno, je to väčšinou viazané na obezitu, cukrovku či iné ochorenia, s ktorými dieťa či mladý človek zápasí dlhší čas.

Najmä na sociálnych sieťach časť verejnosti koronavírus zľahčuje. Že je to len chrípôčka so soplíkmi a podobne. Ako vnímate takéto hlasy?

– Už sme si povedali, že značná časť populácie nemá žiadne príznaky a keď, tak podobné chrípke. To je fakt. Avšak je tu riziková skupina ľudí, ktorá keď ochorie, tak má obrovské zdravotné problémy, ktoré môžu viesť až k smrti.
V tom je covid-19 zákerný a rozhodne nie je na mieste, keď ho niekto zľahčuje a podceňuje. Aj u nás niektorí pacienti skončili na umelej pľúcnej ventilácii a nie vždy to malo šťastný koniec.

Aká je nádej, že sa po pľúcnej ventilácii stav pacienta zlepší?

SkryťVypnúť reklamu

– Pľúcna ventilácia je spojená s umelým spánkom a slúži na preklenutie obdobia, kedy dávame organizmu šancu pomocou vlastnej imunity sa zotaviť. Čo čítam a čo pozorujem, šanca na vyzdravenie je tak päťdesiat na päťdesiat.

Veľa sa už na spomínaných sociálnych sieťach hovorí o rúškach, aj v negatívnom slova zmysle. Niektorí ľudia ich odmietali, iní ich nosili pod nosom. Problém je aj s dodržiavaním odstupov, čiastočne i s dezinfekciou rúk.

– Niekto takéto nastavenia pravidiel vníma ako prehnané. Možno mladším ročníkom sa zdajú až zbytočné. Opäť – niekto nemusí mať žiadne príznaky, no je nosičom vírusu, ktorý sa ľahko prenáša. Teda aj na ľudí, najmä tých starších a zraniteľnejších, ktorí v priebehu pár dní ťažko ochorejú. Aj preto je dôležité prísne dodržiavať pravidlá a opatrenia. Nemali by sme byť sebeckí, myslíme aj na svojich rodičov či starých rodičov, na susedov a podobne. Medzigeneračná solidarita je aj v tejto situácii mimoriadne dôležitá.

Je tu opäť čas nenavštevovať sa, neorganizovať rodinné stretnutia...

– V tomto čase by to bolo veľmi rizikové. Aj preto sú v domovoch dôchodcoch zakázané návštevy. Je to tvrdé, aj ja s tým mám osobnú skúsenosť, keď som sa nemohol rozlúčiť so svojou mamou, ako by som chcel a ako by sa patrilo, no v záujme ochrany zdravia by najmä starší ľudia mali byť v istej izolácii od ostatných. A keď sa už niekto v rodine musí stretávať, tak prosím, nech vynechá z toho najstarších.

Aj na vašej klinike pribúdajú pacienti, máte plný stav, vozia k vám chorých ľudí aj z iných regiónov. Kde sa nakazili?

– Väčšinou sú to oslavy – svadby a jubileá. Ide teda o udalosti, na ktorých sa stretne veľa ľudí. Často aj z iných regiónov.

Keď sa koronavírus u nás v tejto podobe na jar vyskytol, ako ste to celé prežívali?

– Spočiatku to bol strach z nepoznaného, veď sa všade hovorilo o tom, aké je to vysoko nákazlivé a vysoko nebezpečné ochorenie. Život nás ale donútil s ním pracovať a zvyknúť si naň. Strach musel ísť do úzadia, no ostal veľký rešpekt a obozretnosť. Keď vidíte tie ťažké stavy, tak si nemôžete dovoliť nič zľahčiť a podceniť. Myslíte pritom aj na svojich blízkych, aby ste ich doma neohrozili. Na konci služby sme všetci fyzicky a aj psychicky unavení, občas cítiť i napätejšiu atmosféru, no vieme sa nad to všetko povzniesť a v záujme spoločného cieľa v záujme pacienta ťahať za spoločný koniec povrazu. Aj preto si si nesmierne vážim prácu našich sestier, sanitárov, upratovačiek. Bez nich by sme veľa nedokázali. A obdivujem ich ako sa dokážu s touto situáciou popasovať.

Veľa sa hovorí o obliekaní do ochranného odevu...

– To obliekanie je komplikované, no už sa trochu ustúpilo od celotelových návlekov. Zásadné je chrániť si tie miesta, ktoré sú „najideálnejšie“ pre vstup infekcie – nos, ústa, oči. Samozrejme, dôležitá je maximálna de-zinfekcia.

Keď v marci koronavírus prepukol aj na Slovensku, boli problémy s rôznymi ochrannými odevmi a pomôckami. Teraz ste na tom ako?

– Zatiaľ nepociťujeme žiadny nedostatok. Pomôcky sa prideľujú adresne, na konkrétne počty. Zásobovanie je v podstate plynulé.

Ako ochorenie prežívajú pacienti?

– U mnohých prevláda významný strach, niektorí sú aj vplyvom horúčok či iných chronických ochorení i zmätení a dezorientovaní. Mnohí pacienti sú k nám privezení z iných regiónov a to ich strach ešte umocňuje.

Z nemocnice sa prepúšťajú aj pacienti, ktorí ešte nie sú úplne doliečení. Prečo je to tak?

– Problémom sú kapacity, tlak na lôžka je veľký. Preto aj mnohí pacienti, ktorých zdravotný stav sa zlepší, no sú stále pozitívni, sa doliečujú doma. Potom aj rodinní príslušníci, korí s pacientom bývajú v spoločnej domácnosti a ktorí sa oňho starajú, sú pod dohľadom úradu verejného zdravotníctva a musia ostať v karanténe. Žiaľ, s doliečovacími zariadeniami je na Slovensku veľký problém. Nemôžu si navyše zobrať k sebe pacienta s takýmto ochorením, nemajú na to vytvorené podmienky.

Keď sa všetko dobre skončí, pacient vyzdravie, čo prežívate?

– Nejde len o ochorenie covid-19, vždy sme všetci šťastní a spokojní, keď sa naši pacienti v lepšom zdraví môžu vrátiť domov. A dobre nám padne, keď sa nám aj mnohí poďakujú. Je to dobrý a aj povzbudivý pocit.

Koronavírus SARS-CoV-2

Ilustračné foto.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády považujú za ohrozovanie verejného zdravia ľudí.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 518
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 274
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 619
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 918
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 496
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 181
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 999
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 038
  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 090
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 056
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 141
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 087
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 652
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 160
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Slovenská národná knižnica v Martine.

Získala aj medzinárodne uznávaný titul.


TASR
Hokejový tréner Daniel Babka prijal ponuku Vsetína.

Hokejový tréner Daniel Babka prijal ponuku od legendárneho českého klubu.


Námestie Svetozára-Hurbana Vajanského v Martine.

Radnica bude súťaž opakovať.


1
  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 090
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 056
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 141
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 087
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 652
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 160
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?