MARTIN. Môžu mať otvorené prevádzky, no zákazníci by do nich nemali chodiť. Na čiastočný lockdown nazerajú obchodníci z Martina ako na nelogický krok zo strany kompetentných. Rovnako ho vnímajú ako veľkú krivdu až podraz.
Na kompenzácie od štátu obchodníci právo nemajú, pretože nariadenie zatvoriť prevádzky nedostali. Majitelia budov, v ktorých podnikatelia musia platiť neraz vysoké nájmy, im rovnako nie sú povinní podať pomocnú ruku. Informácie o opatreniach sú plné nejasností a obchodníci netušia, ako dlho sú ešte schopní tvrdé krízové podmienky finančne ustáť.
Niektorým sa darí v internetovom predaji, no nie všetci majú tieto možnosti. Osud malých a stredných podnikateľov je nateraz veľmi neistý. Isté je len jediné, väčšina z nich trpí obrovskými finančnými stratami, ktoré sú pre nich likvidačné.
Inventúry a upratovanie
Pešia zóna v Martine zíva prázdnotou. Značná časť malých kamenných obchodíkov je zatvorená. Martinskí podnikatelia a maloobchodníci, ktorí majú svoje prevádzky otvorené, sa počas čiastočného lockdownu, kedy majú ľudia zákaz vychádzania, venujú najmä inventúram a upratovaniu svojich prevádzok.

„Prevádzku máme otvorenú a čas využívame najmä na inventúru a administratívu. Fungujeme aj cez internet, takže sa venujeme objednávkam, ktoré nám prídu,“ povedala Elena Líšková, vedúca predajne Fax Copy v Martine.
Niektoré predajne v nákupných centrách majú svoje prevádzky otvorené tiež a čas využívajú na chystanie tovaru na zimné obdobie.
„Tieto dni trávime dopĺňaním tovaru, prerábaním, chystaním zimnej kolekcie, čistením prevádzky a venujeme sa všetkým veciam, na ktoré inokedy nie je čas. E-shop máme v plnej prevádzke, takže predaj sa skôr presunul na internet,“ približuje Veronika Moravčíková, vedúca predajne Sportisimo v Galérii.
Záchrana je internet alebo účel podnikania
Niektorí maloobchodníci v Martine majú šťastie, nepriaznivá situácia sa ich toľko finančne nedotkla a majú naďalej plno práce. Živým príkladom je malý obchodík Umelecké potreby v centre mesta, v ktorom majú veľa práce s objednávkami cez internet.
„Pracujeme normálne ďalej šesť dní v týždni od rána do večera, pretože nám našťastie funguje e-schop. Objednávky vybavujeme v rámci celého Slovenska a fungujeme už 12 rokov. Nám sa ten predaj automaticky viac preorientoval na internet, aj počas prvej vlny, aj teraz. Dokonca aj Martinčania si od nás objednávajú online,“ pochvaľuje zodpovednosť Martinčanov Timotej Komora, zamestnanec v obchodíku Umelecké potreby.
Aj to, s čím obchodníci podnikajú, má na ich finančnú situáciu veľký vplyv. Ľudia počas zákazu vychádzania potrebujú najmä funkčné počítače a telefóny, aby mohli ostať v kontakte so svetom a vedeli si vybaviť to, čo potrebujú.
Ján Korchan, majiteľ prevádzky Prima Computers na pešej zóne, má taktiež plno práce.
„Servisov výpočtovej techniky mám teraz dosť. Momentálne nie je príliš dostupná výpočtová technika, prípadne príslušenstvo k nej. Také web kamery, slúchadlá a mikrofóny sú už takmer neobjednateľné. Ľudia si v týchto časoch potrebujú dať opraviť aj staršie zariadenia, takže niekedy neviem, kde mi hlava stojí,“ vysvetľuje Ján Korchan.
Žijú v neistote
Obchodíky s textilom trpia, pretože pocítili výrazný úbytok tržieb.
„Situácia je zlá a my ju zvládame veľmi ťažko. Prevádzku máme otvorenú, platíme nájom, elektrinu, kúrenie, no zákazník k nám nemôže prísť a nakúpiť,