TURIEC. Armáda musela pred celoplošným testovaním fyzicky preskúmať všetky pracoviská, kde mali byť odberné miesta. Mnohé z nich nevyhovovali bezpečnostným podmienkam, a tak museli byť zamenené. Príprava operácie bola pre vojakov náročnejšia, než samotná realizácia. Z celej operácie celoplošného testovania bolo pre nich najťažšie zmobilizovať a kontaktovať všetkých ľudí, ktorí mali byť členmi odberných tímov. Bolo ich viac ako 1400.
„Museli sme ísť do hĺbky a rozpočítané sme museli mať dokonca aj to, koľko nám bude trvať jeden telefonát, ako dlho bude trvať vytáčanie a zvonenie. Ak si na jedného človeka vyčleníte približne päť minút času na telefonovanie a niekedy aj viac zistíte, že zrazu sa pohybujete v šialených hodinách. Nikdy by som neveril, že budem niekedy mať alebo potrebovať takéto informácie,“ priznáva major Stanislav Lučan, ktorý bol poverený prípravou a riadením operácie v Turci.

Vojaci telefonovali denne od 7. ráno do 22. hodiny večer, pričom museli brať ohľad na jednotlivé osobitné požiadavky a potreby pracovníkov, ktorí mali byť v odberných miestach.
„Boli to zdravotníci, ktorí mali rôzne rozložené služby v práci alebo iné osobitné potreby, ktoré sme museli operácii prispôsobiť tak, aby sa jej zdravotníci mohli zúčastniť. Mali sme okolo 221 pracovísk a v každom mali byť štyria zdravotníci. Museli sme zvládnuť šialené kombinácie, bola to neuveriteľná kombinatorika,“ približuje major Lučan.
V noci vojaci analyzovali celú prípravu operácie, vytvárali stratégie na ďalšie kontaktovanie ľudí a dolaďovali všetky odberné miesta. Neraz ani poriadne nespali.