MOŠOVCE. Ešte do včera večera nebolo odberovým jednotkám v Mošovciach jasné, či na druhé kolo testovania vôbec budú môcť nastúpiť. Minulú sobotu mali medzi sebou dobrovoľníka, ktorý bol ešte vtedy negatívne testovaný na prítomnosť ochorenia Covid-19. Počas týždňa sa však ukázalo, že dobrovoľnícky pracovník Covid – 19 mal.
„Mali sme medzi sebou falošne testovaného dobrovoľníka. Ten bol s nami celú minulú sobotu poobede. Hoci mal na sebe všetky ochranné pomôcky vrátane rúška, obleku, okuliarov i rukavíc, cez prestávky, kedy sme sa občerstvovali a pili kávu, tomu už tak samozrejme nebolo. Vtedy vzniklo najväčšie riziko, že sa nákaza rozšíri medzi nás ostatných,“ zhodnotila Elena Krajčová, starostka Mošoviec.
V strede týždňa sa bol dobrovoľník otestovať PCR testom a vo štvrtok mu bol oznámený pozitívny výsledok . Z tohto dôvodu museli do karantény všetci 11 členovia odberového tímu z Mošoviec.
„Celý organizačný tím sme boli ešte do včera večera do 21. hodiny v karanténe. Po PCR testoch, ktoré nám robili urgentne na Jesseniovej fakulte v piatok ráno sme zistili, že sme chvalabohu všetci negatívni a tak sme mohli dnes ráno nastúpiť na svoje miesta,“ povzdychla si s úľavou Elena Krajčová.
V prípade, že by sa situácia vyvinula inak, podľa informácií z ministerstva obrany, pre Mošovce bol zabezpečený záložný mobilný odberový tím, ktorý by na miesto testovania dorazil ako náhrada.
Plošné testovanie kritizuje, bolo a je to veľké riziko
Starostka má na celú vec svoj názor a plošnému testovaniu nedôveruje. Podľa jej slov pri plošnom testovaní vzniká oveľa väčšie riziko, než úžitok vzhľadom k tomu, že sústredením obyvateľov na jedno miesto - napríklad v obci Mošovce - vzniklo falošne negatívnym antigénovým testom riziko nákazy minimálne 11 ďalších občanov, prevažne pracovníkov obecnej samosprávy, ktorí v bežnom živote s pozitívne testovaným dobrovoľníkom do kontaktu neprichádzajú, alebo prichádzajú len minimálne. Keď porovnáva počet pozitívne testovaných občanov v Mošovciach – boli traja, s možným počtom novo nakazených týmto jedným pozitívne testovaným dobrovoľníkom, je rizikovosť plošného testovania zrejmá.
„Koľko takých falošne negatívne testovaných občanov ešte v Mošovciach máme, neviem ani predpokladať. V Mošovciach sa nám na plošnom testovaní antigénovými testami potvrdilo, že platí, že aj keď je osoba negatívne testovaná, neznamená to, že nie je pozitívna,“ dodáva.

Dobrovoľník v Mošovciach do styku s občanmi neprichádzal.
„U nás to dopadlo tentokrát dobre, ale nemuselo tomu tak byť. Mali sme jedno šťastie, že dobrovoľník pracoval v „backoffice“ a rukami mu prechádzali len certifikáty. Nebol našťastie v priamom kontakte s občanmi, ktorí na testovanie prichádzali. Ak by tomu tak bolo, mohlo to mať pre našu obec fatálne následky, pretože minulý víkend sme pretestovali spolu 900 občanov, z toho 700 z nich prišlo práve v sobotu,“ povedala starostka.
Dodáva však, že je veľmi ťažké povedať, či by sa nákaza tak ľahko z dobrovoľníka preniesla na ostatných, keďže pracovník bol plne vyzbrojený všetkými ochrannými prostriedkami vrátane odevu, okuliarov, rúška aj rukavíc. Ako by to dopadlo, keby prichádzal do kontaktu s občanmi, sa preto môže iba domnievať.

„Informácie ohľadom jednotlivých špecifík testovania boli taktiež zmätočné. .Napríklad., len v piatok krátko pred poludním sme dostali informácie z nadriadeného orgánu, že občania, ktorí sa v minulom kole neboli dať otestovať nemôžu prísť na druhé kolo testovania. My sme to samozrejme poctivo občanom vyhlásili. O 10 minút už bola informácia iná a podľa nej sa otestovať mohli dať už aj občania, ktorí sa minulého kola nezúčastnili. Nebola to príliš šťastná komunikácia so samosprávami, vznikal veľký informačný chaos, dokonca informácie v médiách predstihli informácie a pokyny samosprávam z nadriadených orgánov,“ kritizuje organizáciu Elena Krajčová.
Starostka však predpokladá, že médiá zverejnili nové informácie skôr, ako to mohli po vyhlásení vládou nadriadené orgány vôbec spracovať a rozposlať samosprávam.
Testovanie prebieha dobre, výkon tímu starostka chváli
Hoci starostka nie je stotožnená s realizáciou, organizáciou a komunikáciou celoplošného testovania , zabezpečenie tejto akcie samosprávou a všetkými zúčastnenými zložkami je zrealizovné na vysokej úrovni a na mošovskom odberovom mieste všetko perfektne funguje.
„Výkonní pracovníci na odberových miestach sú skvelí. Všetko je riadne zabezpečené a každý robí svoju prácu poctivo. Máme úžasných lekárov, dobrovoľníkov aj pomocný zdravotný personál. Sú to väčšinou občania našej obce. Testovanie u nás v obci prebieha plynule, nečaká sa a nie sú žiadne problémy,“ informuje starostka.
Dodáva, že oproti minulému víkendu trvá trochu dlhšie len administratíva, pretože registrační pracovníci vypisujú o jeden osobný údaj naviac oproti minulému kolu.
V Mošovciach za doobedie otestovali 261 občanov a pozitívny prípad nemali ani jeden.