Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Celoplošné testovanie to neboli len čísla, išlo aj o ľudské príbehy

Členovia odberových tímov na Severe na Východnej ulici v Martine porozprávali úprimne o tom, čo počas testovacích víkendov zažili a cítili.

Zdravotníci po prvom víkende padali únavou do postele.Zdravotníci po prvom víkende padali únavou do postele. (Zdroj: foto: Klára Gajdošová)

MARTIN. Za akciou celoplošného testovania stojí bezpochyby množstvo tvrdej práce, zodpovednosti, organizácie a disciplíny. No rovnako sú v nej prítomné aj ľudské príbehy, veľké odhodlanie, psychický tlak, strach, túžba pomôcť, súcit, spolupatričnosť a obrovský kus nádeje. Nádeje v lepšie zajtrajšky, v menej chorých v nemocniciach, v menej mŕtvych v rodinách a menej tých, ktorí ostanú bez práce na ulici.

Celoplošné testovanie nebolo len o akýchsi číslach na zdrape papiera a nebolo len o vyškrtávaní slov – pozitívny – negatívny, hrubou čiernou fixkou na modrom certifikáte, ktorý je pre mnohých zdanlivo jedinou priepustkou na slobodu. Bolo v tom omnoho, omnoho viac.

Skryť Vypnúť reklamu

Celoplošné testovanie skrývalo príbehy ľudí, ktorí sú plní strachu, pochybností, nespokojnosti s opatreniami, nespokojnosti s vládou a majú strach z toho, že prídu o svoju slobodu, prácu či dokonca o kontrolu nad celým svojim životom. Testovanie bolo plné aj príbehov tých, ktorí sa pre slobodu a zdravie ľudí na Slovensku rozhodli bojovať. Vstali, navliekli si biele obleky, nasadili rukavice a bezodný úsmev, ktorý ste im mohli od rána do večera badať na očiach a bez reptania pracovali celé dva víkendy po sebe. Takí boli aj dobrovoľníci, zdravotníci, vojaci a členovia odberových tímov na Severe na Východnej ulici v Martine.

Organizácia pod drobnohľadom

Minulý víkend bol veliteľ jedného odberového miesta na Východnej ulici kapitán Michal Líner. Ten priznáva, že akcia musela byť pripravená rýchlo a čo možno najviac precízne.

Skryť Vypnúť reklamu

„Bolo to zopár dosť dlhých dní a nocí. Niektoré oddelenia museli zriadiť niekoľko zmennú prevádzku, aby to celé mohli pokryť. Informátori, ktorí mali na starosti telefónne linky, mali telefóny pri uchu niekoľko desiatok hodín. Im patrí môj veľký obdiv. Museli sme byť flexibilní, aby sme to zvládli,“ povedal kapitán Líner.

Ten avizoval, že počas minulého víkendu to bolo na odberovom mieste na Východnej ulici najťažšie v sobotu. Tvorili sa dlhé rady a ľudia neboli vždy trpezliví.

Súvisiaci článok Major Stanislav Lučan: Kým nie sú vojaci v uliciach, svet je v poriadku Čítajte 

„Na našom odberovom mieste to išlo hladko bez výrazných incidentov. Zopár ľudí si možno trochu počkalo, pohundralo, ale to je pochopiteľné. Keď ľudia dlho stoja v rade, môžu mať pocit, že akcia nefunguje celkom tak, ako to má,“ myslí si kapitán Líner.

Na odberovom mieste na Severe sa podľa neho v kritickejších chvíľach v sobotu ráno, kedy ľudia stáli v radoch, hýbalo všetko relatívne rýchlo práve vďaka zohratému odberovému tímu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mali sme perfektný tím a zdravotníci boli zohratí. Čakacia doba bola spôsobená vyslovene iba tým, že všetci prišli naraz,“ povedal kapitán.

Tento víkend to už podľa slov zúčastnených bolo celkom inak. Ľudia si príchod na odberové miesta rozdelili a práca prebiehala plynule. Celoplošné testovanie bola rozsiahla operácia, ktorá však vojakom vraj strach nespôsobila.

„Ja by som to nenazval strachom. Skôr sme mali rešpekt pred takou dôležitou úlohou. Pozeralo na nás prakticky celé Slovensko a mnohí určite čakali na to, kedy pochybíme. Myslím si, že sme to zvládli so cťou a vďační sme aj civilnému obyvateľstvu za trpezlivosť a disciplínu,“ povedal kapitán.

Takmer sa nezastavili

Zdravotníci na odberových miestach na Východnej ulici boli v plnom pracovnom nasadení. Na záchod sa minulú sobotu dostali prvýkrát až cez obedňajšiu prestávku.

„V sobotu to bol doslova masaker. Prvýkrát sme sa zastavili až na obed, ani na záchod sme sa skôr nedostali. Úprimne, bola som trochu na pochybách ako sa to zvládne zorganizovať. Mala som aj trochu strach, všade boli informácie o tom, že je málo zdravotníkov a aj vyjadrenie prezidentky pred celoplošným testovaním ma znepokojilo. Nakoniec však bolo všetko naozaj geniálne zvládnuté. Prestala som sa báť už v piatok na školení pred testovaním a bola som rada, že som sa rozhodla pomôcť,“ povedala Romana Ulbrichtová, verejná zdravotníčka.

Zdravotná sestra Eva Kontániková v odberovom tíme rozdávala úsmevy očami počas celej akcie oba víkendy. Svoju prácu vníma ako poslanie a ani na sekundu nezaváhala, keď bolo treba pomáhať pri testovaní. Rozhodla sa totiž hneď.

„Nerobilo mi žiadny problém sa na ľudí usmievať aj cez rúško a vysvetľovať im čo sa ide diať. Dodávalo mi to viac a viac energie, videla som na mnohých strach a neistotu a myslím, že ja som mala byť práve tou, ktorá im to môže uľahčiť. Bolo to síce veľmi vyčerpávajúce, no únava je jedna vec, pomoc druhá,“ povedala Eva Kontániková.

Tá veľmi pochvaľovala aj disciplínu a organizačnú pomoc zo strany ozbrojených síl. Nazvala vojakov úžasnými a ako jej bolo vlastné celý víkend, povedala to milo a s úsmevom.

Študentka medicíny Alexandra Horská pracovala oba víkendy v odberovom tíme na Severe na Východnej ulici a robila ľuďom stery. Poniektorým bol odber nepríjemný, iní ho takmer necítili. Aj ona bola z práce veľmi unavená.

„Nie je sranda byť 16 hodín v oblekoch, mať minimálny prísun tekutín aj stravy. Všetci sme unavení, no svoju prácu vnímam ako poslanie už od prvého ročníka medicíny a to ma poháňalo vpred,“ usmiala sa Alexandra.

Mysleli si, že im niečo pcháme do mozgu

Spoločnosť doslova žila témou celoplošného testovania. Rozbúrili sa mnohé vášnivé a vyhrotené reakcie a to najmä na sociálnych sieťach. Ľudia mali pocit, že im je ukrojené zo slobody, poniektorí sa dokonca báli, že sú nechcene súčasťou tajnej čipovacej operácie.

„U ľudí sme sa stretli aj s pochvalou aj s nespokojnosťou. Počúvali sme aj politické narážky, niektorí prišli s transparentmi, no odosobnili sme sa od toho. Myslím, že sme v tom všetci spolu,“ povedala Alexandra Horská.

Reakcie ľudí boli rôzne. Atmosféra bola emočne vyhrotenejšia počas prvého kola celoplošného testovania. Pracovníci z odberových tímov sa domnievajú, že tomu bolo tak preto, lebo ľudia ešte veľmi nevedeli, do čoho idú.

„Boli tu aj ľudia, ktorí mali na tričkách rôzne slogany aj vulgárne nápisy adresované premiérovi. Boli tu aj takí, ktorí hovorili, že im niečo pcháme do mozgu. Vždy sme ich vedeli milo odzbrojiť a vysvetľovali sme im, že paličkou sa cez nos do mozgu naozaj dostať nedá,“ spomína Romana Ulbrichtová.

Zdravotnícky personál však kvôli atmosfére, ktorá panovala v spoločnosti pred celoplošným testovaním očakával horších nervóznejších reakcií od ľudí omnoho viac. Opak bol však pravdou. Mnohí zdravotníkom poďakovali.

„Po tom, čo som videla, koľko úsilia je za celou operáciou, niektoré reakcie ma aj zamrzeli. Stojím tu a ani raz som nefrflala, že by ma tu niekto mohol nakaziť, lebo na mňa zakašľal. Niektorým chýbala ohľaduplnosť. Úprimne, podľa komentárov na sociálnych sieťach, čakala som oveľa viac negatívnych reakcií. No veľa ľudí bolo doslova úžasných. Povzbudzovali nás v práci, povedali že sme úžasné, že to vydržíme a priniesli nám aj sladkosti,“ usmiala sa Romana.

Zdravotníci z odberových tímov svorne tvrdia, že aj napriek veľkej únave by do akcie išli znova.

Dobrovoľníci sa tiež stretli s rôznymi reakciami

Bez dobrovoľníkov by sa celoplošné testovanie taktiež nezaobišlo. Túžba pomôcť a nesedieť nečinne doma ich hnala vpred.

„Prišla mi sms správa z mesta Martin, že hľadajú dobrovoľníkov. Chcel som pomôcť. Strach som nemal, nakaziť sa predsa môžem aj v supermarkete,“ povedal Pavel Valent, dobrovoľník.

Mnohí sa rozhodli pomôcť aj napriek tomu, že sa o nich báli rodičia.

„V škole nám posielali e-mail, že sa hľadajú dobrovoľníci. Moji rodičia mali trochu strach, ale keď videli v novinách, že na testovanie chýbajú zdravotníci a dobrovoľníci, povedali mi, že ak chcem a cítim sa na to, mám sa zapojiť. Nie že by som sa vo svojom živote nudil, ale rozhodol som sa, že pomôcť pôjdem, keď môžem,“ povedal Juraj Ferenčík - dobrovoľník.

Aj o dobrovoľníka Daniela Olexu, študenta biomedicíny, ktorí strávil oba víkendy na odberovom mieste na Severe, sa rodičia obávali pustiť do tejto akcie.

„Mali trochu strach, ale nakoniec súhlasili. Bol som tu oba víkendy a v druhom kole bolo testovanie naozaj oveľa viac plynulejšie, pretože ľudia chodili priebežne. Tešilo ma, keď k nám prišli starší ľudia a poďakovali nám. Bolo pár takých, ktorí svoje emócie a názory dávali najavo aj hlasnejšie, tých však vyriešila polícia ešte pred vstupom,“ priznáva Daniel Olexa.

Od nepriaznivých reakcií sa snažili držať si odstup.

„Niekedy to bolo nepríjemné, ale postupne sme sa to naučili filtrovať, mať nadhľad a nevnímať také reči,“ povedal Juraj Ferenčík.

Dobrovoľníci však dostávali od ľudí aj mnoho pochvál, darčekov, občerstvenia a povzbudivých slov. Sami zhodnotili, že pozitívne aj negatívne reakcie boli viac menej vyvážené. Počas druhého kola testovania však už bola atmosféra uvoľnenejšia, než tomu bolo minulý víkend. Aj práca odsýpala rýchlejšie.

„Minulý víkend ľudia stáli v radoch už od šiestej rána. Boli sme všetci veľmi unavení. Tento víkend nám to všetko rýchlejšie beží, ľudia si príchody rozložili na celý deň,“ povedal Pavel Valent.

Emócie, ktoré sa dali krájať

Okrem obrovského odhodlania a nasadenia, ktoré museli a hlavne chceli jednotliví členovia odberových tímov na Severe do akcie vložiť, je ešte niečo, čo sami získali.

Dobrovoľník Martin Drga, ktorý bol v odberovom tíme oba víkendy prežil zážitok, ktorý sa ho hlboko dotkol.

„Do miestnosti vošiel pomalým pokojným krokom starý pán. Úctivo a slušne pozdravil, podal nám občiansky preukaz a odstúpil od stola. Narodil sa v roku 1933. Prežil Nemcov, Rusov, režim, okupáciu, revolúciu a ešte viac. Po chvíli sa tichým hlasom opýtal, že čo má urobiť. Skôr ako som sa stihol nadýchnuť, že mu odpoviem, doplnil, že potrebuje ten test. Vraj mu ostala len žena a syn, o ktorých sa stará a je jediný z rodiny, kto môže ísť do obchodu. Všetci z jeho rodiny sú už vraj po smrti. V tom momente som zamrzol a nezmohol sa ani na slovo. Starý pán povedal, že veľmi dúfa, že testovanie pomôže,“ povedal Martin Drga.

Dodal, že verí, že ľudia sa zdržia nevraživých komentárov na sociálnych sieťach a čo najrýchlejšie sa vrátia k podstate toho, o čom život skutočne je.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 518
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 888
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 127
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 940
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 538
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 393
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 039
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 734
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 576
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Plošné testovanie na Covid-19

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

II. TRIEDA: Boj o prvú štvorku má parádne grády

Za odohratými zápasmi jesennej časti obzrieme so zástupcami troch klubov druhej triedy - Ďanovej Kláštora a Hája. Trochu sme rozobrali aj témy týkajúce sa slovenskej reprezentácie.

Jozef Šavol opäť doviedol svoj tím na priebežné prvé miesto.

Matica slovenská priblíži deťom slovenské povesti a rozprávky

Videoprojekt „Z príbehu do príbehu”,je určený aj pre deti Slovákov žijúcich v zahraničí.

Ilustračné foto.

Tréner Mosnár: Proti Žiline musíme ísť na sto percent

V piatom zápase sezóny stratil Martin prvé body. Aktuálne našich najviac tlačí topánka na pozícii obrancov. V piatok na Turčanov čaká derby proti Žiline.

Spišská Nová Ves nám pripravila prvú prehru v sezóne.

Ocenili kroniku mesta Martin, je vzorom aj pre iné mestá

V kronike by mali byť podľa kronikárky mesta Martin Kataríny Tomášovej zaznamenané všetky významné momenty v živote mesta.

Kronilu mesta Martin vedie Katarína Tomášová.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Maľbu na trnavskom paneláku za tisíce eur autor prerobí, ľuďom sa nepáči

Mala vyžarovať pozitívnu energiu, ľudia zo sídliska ju však prijali veľmi rozpačito.

Pri nehode v centre Zvolena vyhasol ľudský život

Nehoda sa stala v blízkosti Zvolenského zámku.

Obnažená a dobitá žena ležala pred bytovkou v Holíči

Pred incidentom v meste popíjala s dvoma mužmi.

Už ste čítali?