MARTIN. Žiaci Evanjelickej spojenej školy v Martine poďakovali vojnovým veteránom prostredníctvom svojich výtvarných diel.
Pripomenuli si tak Medzinárodný deň vojnových veteránov. 11. novembra si každoročne pripomínajú milióny ľudí na celom svete udalosť z roku 1918, keď o 11. hodine a 11. minúte bolo podpísané prímerie, ktoré definitívne zakončilo boje v prvej svetovej vojne.

Symbol červených vlčích makov, ktorý sa stal symbolom tohto dňa, prvýkrát použil vo svojej básni kanadský vojenský lekár John McCrae, ktorý sa v oblasti západného Flámska zúčastnil vojny.
Napriek tomu, že bol vojenským chirurgom, nevedel si zvyknúť na útrapy pacientov. Svoju bolesť tlmil písaním básní. V jednej z nich citlivo zachytil červené maky, ktoré sa vlnili pod poryvmi vánku na hroboch padlých vojakov.
Symbol sa rýchlo uchytil a v súčasnosti si červený mak na oblečenie pripínajú ľudia vo väčšine krajín, ktoré boli zasiahnuté svetovými vojnami. Nezabúdajme, že 11. november je aj dňom spomienky na bojovníkov 2. svetovej vojny, ktorá svojimi hrôzami prekonala všetky ostatné.
„Keďže verejné spomienkové podujatia ani osobné stretnutie s vojnovými veteránmi z nášho regiónu sa pre epidemiologické opatrenia nemohli tohto roku uskutočniť, nechceli sme, aby títo vzácni ľudia ostali zabudnutí a rozhodli sme sa ich potešiť a zároveň im prejaviť našu vďaku. Naši štvrtáci vyjadrili poďakovanie týmto vzácnym ľuďom výtvarným spôsobom,“ povedal Jozef Sopoliga, riaditeľ Evanjelickej spojenej školy.
Nechceli, aby sa na vzácnych ľudí zabudlo
Adresátov ďakovných výkresov našla škola vďaka spolupráci s Jozefom Petrášom, predsedom Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Martine.
„V tomto čase je našou najväčšou prioritou, aby naši veteráni ostali doma a zdraví, aby tak v budúcnosti mohli ďalej podať osobné svedectvo o hrôzach doby, ktorú prežili. Uvedomujeme si, že je to pre nich ťažké pripomínať si tento deň osamote doma, a aj preto sme vďační za túto iniciatívu evanjelickej školy, ktorá našich veteránov určite poteší a povzbudí. “
Výkres aj pre hrdinu SNP
Na Slovensku žije v súčasnosti zhruba sto veteránov z obdobia druhej svetovej vojny. Jedným z nich je aj Ondrej Kučera zo Sklabine, ktorému starostka obce Anna Silvestrová doručila jeden z ďakovných výkresov martinských žiakov.
Pripomeňme si, že Ondrej Kučera ako 15-ročný chlapec po potlačení SNP v Turci kopal masové hroby pre svojich rodákov, potom ho fašisti väznili v Malackách a v deň, keď padla Banská Bystrica, ho aj s ďalším krajanmi v ´dobytčákoch´ odvliekli do koncentračného tábora Mühlberg. Neskôr pracoval v Drážďanoch a zázrakom prežil aj ich masívne bombardovanie. Domov do Sklabine sa vrátil v polovici júla 1945 po skončení II. svetovej vojny.