MARTIN. Prihláška je podaná, Martin chce byť v roku 2026 Európskym hlavným mestom kultúry. O prestížny titul majú však záujem aj iné slovenské mestá. Napríklad i susedná Žilina, ktorá Martinčanom ponúkala spolupráca. Martinčania sa však rozhodoli ísť vlastnou cestou.
„Martin historicky bol aj bude mekkou slovenského národa a kultúry. V ostatných rokoch v rámci súperenia s väčšími mestami Martin strácal. Toto je príležitosť k tomu, aby sa naše mesto znova dostalo do povedomia, aby si svoje postavenie obhájilo a stalo sa Európskym hlavným mestom kultúry,“ povedal Ján Danko.
Kultúra v meste v mnohých smeroch dlhodobo stagnuje. Výrazne tomu nepomáha ani aktuálna pandémia koronavírusu, ktorá dala nateraz kultúre vo všeobecnosti tvrdú stopku.
„Mesto potrebuje obrovskú vzpruhu, aby sa z tej apatie a letargie dostalo a aby sa opäť stalo centrom kultúry. Máme pred sebou dlhoročný cieľ, ale myslím si, že nesmierne dôležitý a významný. Som šťastný, že po rokoch je Rada národnej kultúry opäť aktívna. Našli sa znova šikovní ľudia, ktorí chcú zabojovať o titul EHMK. Chcem sa im poďakovať za doterajšiu prácu. Pretože za krátke obdobie sa aj napriek pandémii podarilo urobiť veľa,“ myslí si Ján Danko.
Ďalej podotkol, že podpora zo strany mesta nemôže byť výhradne deklaratívna a bude si vyžadovať aj nemalé finančné prostriedky z mestského rozpočtu.
„Niektorí občania si možno povedia, že to bude stáť mnoho peňazí a rozpočet mesta je prázdny, ale keď si dáme na misku váh investície a benefity, myslím si, že toto ani nemôže byť otázkou diskusie. Prínos je jednoznačne vyšší,“ povedal Ján Danko.
Súťaž bola vypísaná v decembri minulého roka. Po zasadnutí obnovenej Rady národnej kultúry zo začiatku roka sa na kandidatúre začalo pracovať.
„Na rokovaní Rady národnej kultúry 19. februára 25 členov rady jednomyseľne schválilo kandidatúru nášho mesta na tento honosný titul, čo 17. septembra potvrdili jednomyseľne aj poslanci mestského zastupiteľstva,“ povedal Peter Cabadaj, predseda martinskej Rady národnej kultúry, ktorá kandidatúru zastrešuje.
Projekt, ktorý tu už bol
Kandidatúra sa opiera o projekt, s ktorým mesto kandidovalo na rovnaký titul aj v rokoch 2008-2013.
„Projekt vnímam ako výborný východiskový materiál. Je aktuálny aj po 13-14 rokoch, je v ňom množstvo nápadov, vízii a podnetov, ktorými sme inšpirovaní a vychádzame z nich. Hlavný rozdiel oproti minulosti je v tom, že tento rok máme výraznejšiu podporu,“ myslí si Peter Cabadaj.
Kultúra je v koncepte projektu chápaná univerzálne a širokospektrálne. Samotné umenie je v koncepte definované ako všetko, čo je inšpiratívne, pekné, dobré a zmysluplné.
„Náš projekt zahŕňa nielen kultúru a umenie, ale aj sféry vzdelávania, vedy, výskumu, duchovného života, IT sektory, kreatívnu infraštruktúru, kreatívny priemysel, architektúru, cestovný ruch, turizmus i šport,“ vysvetľoval Peter Cabadaj.
Všetky tieto sféry, ktoré podľa tvorcov projektu priamo či nepriamo súvisia s kultúrou, sú vložené do konceptu siedmich umení. Sú rozdelené na umenie slova, obrazu, akcie, médií, zvuku, umenie reflexie a umenie života. Ako prezrádza logo projektu, umenie je vložené už do samotného názvu mesta Martin, kde sa objavuje symbolika v slovách „ART“ a „IN“. Cieľom teda je, aby umenie bolo v Martine opäť viac „in“.

Kritika i podpora
Kandidatúra mesta Martin na EHMK sa teší silnej podpore. Doposiaľ ju podporilo celkovo 123 subjektov, medzi ktorými sú samosprávy, kultúrne, občianske, vzdelávacie i kreatívne inštitúcie a mnohí ďalší. Kandidatúra na EHMK musí mať i európsky rozmer, čo mesto Martin deklaruje podporou partnerských miest zo zahraničia, vrátane Chorvátska, kde má Martin veľmi dobrú komunikáciu s mestom Rieka, ktoré je v tomto roku jedným z EHMK.

"Dostávame pozitívnu odozvu aj od osobností, ktoré sú nejakým spôsobom spriaznené s Martinom alebo s kultúrou. Spomeniem aspoň herečku - martinskú rodáčku, dlhé roky pôsobiacu v Taliansku, Barboru Bobuľovú alebo spisovateľa Jozefa Banáša. Podporil nás aj Rasťo Piško, ktorý je spätý s Turcom a je známym humoristom, glosátorom verejného života a spisovateľom," povedal Igor Válek, tajomník Rady národnej kultúry.
Podporu mestu vyjadrilo aj Slovenské komorné divadlo, ktoré okrem divadelného festivalu Dotyky a spojenia plánuje, ak to bude pre pandémiu možné, účasťou na festivaloch reprezentovať mesto na Slovensku aj v zahraničí.
„Mnohé mestá sú na tom lepšie ako Martin, máme v čom zabrať. Našou úlohou bude podporiť dialóg medzi inštitúciami aj jednotlivcami, ktoré zastupujú kultúrnu obec,“ povedal Tibor Kubička, manažér SKD a podpredseda Kultúrnej komisie mesta Martin.
Kritika k dlhodobo zanedbanej stagnujúcej kultúre v meste prichádza nielen od občanov, ale i od jednotlivých subjektov. Mnohí kandidatúru spochybňujú, kritizujú, že bola podaná narýchlo a bez nápadu, iní sú pesimistickí a tvrdia, že sa v meste nič nedeje.
„Ľudia sú skeptickí a neveria, avšak každý z nich má priestor zapojiť sa svojou trochou iniciatívy. Martin má z môjho pohľadu zvláštne postavenie v kultúre, mesto má rôzne plány regionálneho a kultúrneho rozvoja, no chýba mi tu výkonná zložka, ktorá by v meste Martin všetky tie podnety bola schopná implementovať do praxe. Toto sa nám nedarí, ale verím že tento projekt bude dobrým nakopnutím k tomu, aby v Martine kultúra ožila,“ myslí si Peter Cabadaj.
To, či mesto Martin v prvom kole súťaže v stupni predbežného výberu postúpi, ďalej sa dozvieme v polovici februára.