Peter Lenčéš mal v roku 1999 nepríjemný úraz, z ktorého sa zotavoval v kúpeľoch Kováčová. Tam spoznal osudy ľudí, ktorí nemali toľko šťastia ako on a zostali telesne hendikepovaní. Keď sa o nejaký čas dostal ku golfu, tak zistil, že tento šport môže byť pre hendikepovaných ľudí výbornou terapiou.
„Golf je fantastický v tom, že amatér môže odohrať slušnú partiu s profesionálom a takisto paragolfista s golfistom. Hendikepovaný človek je totiž na ihrisku v hlave nastavený rovnako ako zdravý, a to treba čo najviac podporiť. V tomto smere odvádzajú množstvo fantastickej roboty v susedných Čechách, kde chodíme čerpať inšpiráciu aj my,“ hovorí Peter Lenčéš, prezident Slovenskej golfovej asociácie hendikepovaných.
Základňa paragolfistov sa postupne rozrastá a pomôcť k jej rozširovaniu má i špeciálny vozík pre hráčov – paragolfer. Zatiaľ je na Slovensku len jeden, no šéf asociácie verí, že postupne sa ich počet zvýši.
Pozitívnou správou je, že organizácia, ktorú vedie, sa stala súčasťou európskej paragolfovej asociácie EDGA, a tak sa slovenskí hráči môžu zúčastňovať medzinárodných súťaží a zároveň sa tieto zápolenie môžu organizovať u nás.
„Rokujeme tiež so zástupcami nášho paralympijského výboru, aby sme sa stali aj členmi tohto hnutia. Otvorí nám to okrem iného možnosti uchádzať sa o rôzne finančné granty či inú pomoc a, samozrejme, veľkým snom je účasť na paralympiáde,“ prezradil prezident.
Na záver sa ešte snažil vyvrátiť predsudok, že golf je snobským športom. Pomohol si konkrétnymi príkladmi.
„Náš najlepší hráč Jaro Šalváry používa palice, ktoré si kúpil za rozumnú cenu v bazáre, a patrí medzi špičku. Ani vstup na ihriská nie je až taký drahý, nájdete aj také kde zaplatíte desať či dvadsať eur a zahráte si naozaj dobre,“ doplnil Peter Lenčéš.