Odborník na imunológiu a alergológiu lekár Miloš Jeseňák z Univerzitnej nemocnice v Martine vysvetlil, prečo prišli vakcíny proti covidu-19 na trh tak rýchlo, a aj to, ako je to s nežiaducimi účinkami.
Vakcíny proti ochoreniu covid-19 sú témou, ktorá v spoločnosti vzbudzuje veľké vášne. Mnohí jej nedôverujú, tvrdia, že bola „vyrobená na kolene“. Čo si o tom myslíte?
Mám na to zásadný pohľad. Argumenty ohľadom nedostatočnej bezpečnosti vakcíny alebo slabému klinickému skúšaniu, ktorým podľa mnohých vakcíny prešli, nie sú veľmi na mieste. Áno, ku každej vakcíne alebo i lieku, ktoré prídu na trh, treba pristupovať s rešpektom aj so všetkými náležitými otázkami, ktoré skúmajú tak ich účinnosť, ako aj bezpečnosť. Aj lieky a vakcíny majú svoje limity.
No treba povedať, že predovšetkým majú výhody. Z pohľadu imunológa môžem potvrdiť, že vakcíny proti ochoreniu covid-19, ktoré sú dostupné, sú veľmi dobre nadizajnované. Dáta z klinického skúšania jasne podčiarkujú bezpečnosť týchto vakcín.
Je logické, že ľudia majú otázky a tie sa jednoznačne treba pýtať, no následne je dobré nechať si na tie otázky odpovedať odborníkmi a ľuďmi, ktorí sa očkovaním zaoberajú vo svojej praxi roky. Títo ľudia vedia ponúknuť relevantné informácie aj postoj.
Aj toto sa v článku dozviete:
- Prečo sa vakcíny objavili tak rýchlo?
- Čo všetko ovplyvnilo rýchlosť ich výroby?
- Prečo v tomto prípade nebolo dobré nechať prirodzene nakaziť populáciu s cieľom vytvoriť kolektívnu imunitu?
- Akú účinnosť majú vakcíny proti COVID-19?
- Aká je bezpečnosť vakcíny a ako často sa vyskytujú závažné vedľajšie účinky?
- Prečo je viacero typov vakcín?
- Dá sa pandémia zvládnuť bez očkovania?
Prečo sa teda vakcíny na covid-19 objavili tak rýchlo?

Tvrdenie, že vakcíny nie sú dostatočne overené, nie je celkom pravda. Celý skrátený proces vývoja vakcín proti covidu-19 nadviazal na posledné desaťročia všeobecného vývoja vo vakcinológii.
Rovnako tak nadviazal aj na to, aké skúsenosti výskum dosiahol pri skúmaní iných ochorení a možností ich prevencie.
Ľudia často kritizujú, že vakcíny prešli krátkym klinickým skúšaním. Štandardné klinické skúšanie vakcín má štyri fázy. V prvej fáze sa predovšetkým hodnotí bezpečnosť vakcíny, v druhej sa zase skúma optimálna dávka, ktorá sa testuje na relatívne malej vzorke populácie.
Tretia a štvrtá fáza klinického skúšania vakcín je zase príznačná tým, že sa účinnosť vybranej dávky skúša na čoraz väčšom počte jedincov. V prípade vakcín proti ochoreniu covid-19 sa spojila tretia so štvrtou fázou klinického skúšania.