MARTIN. Koronavísus nás stále zviera v kliešťoch, už je viac ako zrejmé, že aj po nedávnom skríningovom testovaní sa epidemiologická situácia na Slovensku zásadne nezlepšila a na bežný život bez väčšiny obmedzení si budeme musieť ešte počkať.
Odborníci tvrdia, že okrem pravidelného testovania v ohniskách nákazy nám výraznejšie pomôže očkovanie.
Chcú už očkovať štyristo ľudí denne
Vakcinačné centrum Univerzitnej nemocnice Martin očkuje od 5. januára tohto roku, zatiaľ 300 ľudí denne. Avšak dennú kapacitu plánujú v tomto týždni zvýšiť na štyristo.

„Čakáme na inštrukcie z ministerstva zdravotníctva, ako sa bude registrácia na očkovanie otvárať pre ďalšie skupiny obyvateľstva. Momentálne očkujeme zdravotníkov, obyvateľov, ktorí spadajú do vekovej skupiny 85+ a 75+ a ďalších, pre ktorých je otvorená registrácia na stránke korona.gov.sk,“ povedala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingu Univerzitnej nemocnice v Martine. V súčasnosti sa už podáva aj druhá dávka vakcíny, pričom zásoby sa dopĺňajú na týždennej báze.
„Aktuálne ich máme dostatok, museli sme však už siahnuť aj do našich zásob, ktoré si odkladáme na podanie druhej dávky vakcíny pre už zaočkovaných, keďže naše vakcinačné centrum distribuuje vakcíny aj pre iné vakcinačné centrá na Slovensku. Už vieme dávkovať z jednej liekovky vakcíny až šesť očkovacích dávok a naďalej platí, že vďaka nastavenému systému sme neznehodnotili ani len jednu dávku vakcíny,“ zdôraznila Zuzana Marčeková.
Mnohí ľudia dávajú najavo, že sa obávajú vedľajších účinkov, a preto s očkovaním váhajú.
„Zatiaľ sme nezaznamenali vedľajšie účinky. Treba však podotknúť, že vo vakcinačnom centre sa sledujú bezprostredné vedľajšie účinky, kedy zaočkovaný ostáva na pozorovaní 20 – 30 minút od podania vakcíny. Všetci zaočkovaní majú v prípade výskytu nežiaducich účinkov po očkovaní o tom informovať buď prostredníctvom svojho všeobecného lekára, prípadne cez formulár na webovej stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv,“ upozorňuje Zuzana Marčeková.